Vivárium v Nitre získalo zaujímavý exemplár varana boehmovho

Na snímke varan boehmov, endemit žijúci v dažďových pralesoch ostrova Waigeo v Indonézi, je na konári v nitrianskom univerzitnom viváriu. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Nitra 9. mája (TASR) – Vivárium Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre získalo zaujímavý exemplár, dospelého samca varana boehmovho. V Európe ho doteraz chovali len v dvoch vedeckých inštitúciách – vo viváriu v Kráľovskom múzeu v nemeckom Bonne a v českej Plzni, odkiaľ pochádza aj jedinec v nitrianskom univerzitnom viváriu, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.

Privezenie tohto druhu a jeho sprístupnenie verejnosti považujem za jeden z najväčších úspechov za celých 15 rokov existencie univerzitného vivária. Verím, že toto je len začiatok zvyšovania atraktívnosti expozičnej miestnosti novými, na Slovensku zatiaľ nechovanými druhmi a naša ďalšia spolupráca s ostatnými inštitúciami zaoberajúcimi sa chovom a ochranou ohrozených druhov exotických stavovcov pomôže k zvyšovaniu populácie zvierat a zachovaniu biodiverzity,“  povedal poverený vedúci vivária Robert Kirchner.

Varan boehmov (Varanus boehmei) je endemitom žijúcim v dažďových pralesoch ostrova Waigeo v Indonézii. Prvýkrát ho vedecky popísal herpetológ H.J. Jacobs v roku 2003. Meno dostal po nemeckom bádateľovi a herpetológovi W. Böhmeovi. Varan boehmov je druh, ktorý žije v korunách stromov. Živí sa prevažne hmyzom či menšími stavovcami, ako sú vtáky, hlodavce, jaštery. Dorastá do dĺžky jedného metra, pričom chvost tvorí približne dve tretiny jeho tela a pri lezení po stromoch môže slúžiť ako opora na udržiavanie rovnováhy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.