Obama zvažuje plné zrušenie zákazu predaja zbraní do Vietnamu

Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 10. mája (TASR) - Americký prezident Barack Obama zvažuje plné zrušenie 30-ročného embarga na zákaz predaja zbraní do Vietnamu. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov USA.

Posun v prístupe Bieleho domu prichádza v čase, keď Obama uvažuje o nadviazaní užších vojenských vzťahov s Hanojom. Prekážkou tejto iniciatívy však môže byť neuspokojivé dodržiavanie ľudských práv vo Vietname.

Washington avizoval predmetnú zmenu pred Obamovou cestou do Vietnamu, ktorá sa uskutoční ešte tento mesiac. Vzťahy medzi týmito bývalými vojnovými nepriateľmi sa neustále upravujú na pozadí vzrastajúcich územných nárokov Číny v Juhočínskom mori.

Plné zrušenie embarga, o čo sa Vietnam dlhodobo usiluje, by odstránilo jeden z posledných pozostatkov éry vietnamskej vojny a urýchlilo normalizáciu bilaterálnych diplomatických vzťahov nadviazaných pred 21 rokmi.

Toto opatrenie by pravdepodobne podráždilo Peking, ktorý odsúdil už aj čiastočné zrušenie zákazu predaja zbraní do Vietnamu v roku 2014 ako zasahovanie do mocenskej rovnováhy v regióne.

Vietnam je veľkým nákupcom zbraní z Ruska - svojho ochrancu z čias studenej vojny - vrátane ponoriek triedy Kilo a korviet. Hanoj by z USA mohol potrebovať napríklad prieskumné lietadlá typu P-3 Orion či rakety na posilnenie obrany svojich námorných síl aj obrany pobrežia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.