Bakondi: Migranti môžu prísť cez Balkán, z Egypta i Líbye

Na snímke migranti v tranzitnom tábore. Foto: TASR - Michal Svítok

Budapešť 11. mája (TASR) - Migranti môžu do Európy prichádzať stále cez Balkán, ale aktivizovali sa opäť aj trasy po mori z Egypta či Líbye - a tie budú s príchodom leta stále živšie, vyhlásil dnes v rozhovore pre maďarskú verejnoprávnu televíznu stanicu M1 poradca maďarského premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi.

Podľa jeho slov otázka ochrany bezpečnosti hraníc a utečeneckej krízy zďaleka nie je ukončená.

"Posudzovanie žiadostí na gréckych ostrovoch je relatívne pomalé a dohoda Európskej únie s Tureckom je z viacerých hľadísk nestabilná - sčasti aj z dôvodu demisie predsedu tureckej vlády," konštatoval Bakondi.

Dodal, že nie je známe, aké kroky bude v záležitosti migrantov plánovať nový turecký premiér a či predloží nejaké nové návrhy.

Maďarská vláda už vyjadrila v akčnom pláne Schengen 2, že Európa musí byť schopná ustrážiť svoje vonkajšie hranice. "Európska bezpečnosť a hospodárska, spoločenská a sociálna budúcnosť kontinentu nemôžu byť závislé na jedinej krajine, ktorá ani nie je členskou krajinou Európskej únie," zdôraznil poradca v súvislosti s úlohou Turecka v migračnej kríze.

Bakondi podotkol, že mnohých migrantov prichádzajúcich k maďarským hraniciam balkánskou trasou odradí systém ochrany štátnych hraníc - avšak sú aj takí, ktorí nevedia nič o prísnej maďarskej kontrole, prípadne ich niekto zámerne zle informuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.