VIDEO: Slovenskí fotografi zachytili prírodu v rumunskej delte Dunaja

Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Tulcea 12. mája (TASR) - Stovky zaujímavých záberov rozmanitých druhov vtákov si priniesla skupina slovenských fotografov z minulotýždňovej výpravy a fotografického workshopu v rumunskej časti delty Dunaja.

"Delta Dunaja je človekom iba málo poznačená príroda, je rajom vtáctva, a preto sme pre fotografov, ktorí radi fotografujú prírodu, alebo sa ju chcú naučiť fotografovať, pripravili takúto výpravu. Sprevádzal nás skúsený fotograf, filmár a režisér Tomáš Hulík a Tomáš Derka, znalec prírody dunajskej delty, ekológ a vedúci Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského," vysvetlil hlavný organizátor podujatia a lektor pre fotografiu Július Kotus.

Zdôraznil, že delta je doslova prírodnou perlou. Po delte Volgy je druhou najväčšou deltou v Európe. Má rozlohu temer 5000 kilometrov štvorcových, čo je zhruba desatina rozlohy Slovenska. Približne 100 kilometrov pred ústím do Čierneho mora sa hlavný tok Dunaja rozvetvuje na tri hlavné ramená, medzi ktorými sa rozprestiera labyrint ramien, kanálov, jazier a ostrovov.

Je to najvýznamnejšie mokraďové územie v Európe. Rastie tam viac než 1150 druhov rastlín, vo vodách žije približne 100 druhov rýb, napočítali tam vyše 340 druhov vtákov, pričom asi polovica z nich tam aj hniezdi.

Skupina začala svoju cestu v meste Tulcea, ktoré je bránou do delty Dunaja. Loďou sa účastníci preplavili do dediny Mila 23; toľko je totiž vzdialená v námorných míľach od mora. Odtiaľ sa na člnoch, ktoré sú tamojším hlavným dopravným prostriedkom, prepravili do dediny Periprava, ktorá sa nachádza sa na ostrove Letea. Táto dedinka je romantická, ale akoby tu pred storočím zastal čas. Väčšina domov je z hliny a pokrytá trstinou. Cesty sú blatisté a prašné, dobytok sa pasie v okolí a voľne sa prechádza medzi domami.

O niečo modernejšie je mesto Sulina ležiace už na pobreží Čierneho mora. Žije tam pestrá zmes národností - Rumuni, Ukrajinci, Bulhari, Židia, ale aj Turci, čo dokazuje aj miestny cintorín. Na záver cesty sa účastníci motorovým člnom vrátili po kanáloch obrastených trstinou a starými vŕbami do Tulcey.

"Videli sme a mohli fotografovať kŕdle pelikánov, ktoré sú symbolom dunajskej delty. Ale tiež niekoľko druhov volaviek, kormoránov, labutí, podarilo sa nám odfotografovať aj pomerne plaché druhy vtákov, ako je dudok, krakľa belasá, rybáre riečne, ibisy hnedé, potápky, čoríky, brehule, aj sokola červenonohého, lyžičiare, šišily bocianovité a ďalšie druhy vtákov," skonštatoval sprievodca a skúsený biológ Tomáš Derka.

O každom vtákovi vedel poskytnúť bližšie informácie; čím sa živí, ako a kde hniezdi atď. Okrem fotografií si teda fotografi odniesli aj mnoho nových poznatkov. S vodným svetom živočíchov v delte sa zasa všetci oboznámili v novom múzeu s početnými akváriami v Tulcei.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.