Cazeneuve: Hrozba atentátu vo Francúzsku je stále veľmi vysoká

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve. Foto: TASR/AP

Paríž 13. mája (TASR) - Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve dnes informoval, že od začiatku tohto roka zadržali v krajine v priamej spojitosti s terorizmom spolu 101 podozrivých osôb.

V rozhovore pre viacero francúzskych regionálnych denníkov Cazeneuve uviedol, že hrozba atentátu vo Francúzsku "je naďalej veľmi vysoká". Dodal, že od roku 2013 sa na území Francúzska podarilo prekaziť 15 plánov na teroristické útoky.

Cazeneuve súčasne ubezpečil, že vedenie krajiny robí na ochranu Francúzov všetko, čo je v jeho silách. Prijíma tiež opatrenia na zaručenie bezpečnosti účastníkov a návštevníkov blížiacich sa futbalových majstrovstiev, ktoré sa v krajine začnú o necelý mesiac.

Minister vnútra tiež vyzdvihol pokrok v boji proti terorizmu na celoeurópskej úrovni. Poukázal pritom na francúzsko-belgickú spoluprácu, ktorá prispela k zatknutiu mnohých podozrivých osôb.

Pripomenul aj rozhodnutie Európskeho parlamentu z apríla tohto roku, ktorý napokon schválil smernicu upravujúcu využívanie údajov z osobných záznamov cestujúcich v leteckej doprave (PNR) s cieľom prevencie, odhaľovania, vyšetrovania a stíhania teroristických trestných činov a závažnej kriminality.

Nové pravidlá zaviažu letecké spoločnosti poskytovať vnútroštátnym orgánom v krajinách EÚ údaje o svojich pasažieroch na letoch medzi úniou a tretími krajinami. Podľa Cazeneuva PNR umožní lepšiu detekciu príslušníkov džihádistických hnutí.

Cazeneuve obhajoval aj pokračovanie intenzívnych kontrol na hraniciach Francúzska, ktoré umožnili zabrániť vo vstupe 17.500 nežiaducim osobám. Dodal, že za uplynulých šesť mesiacov na hraniciach kontrolovali približne 33 miliónov ľudí.

Rozhovory s Cazeneuvom v regionálnych denníkoch vyjdú dnes - v deň, keď uplynie šesť mesiacov od atentátov v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis, ktoré si vyžiadali 130 obetí na životoch a desiatky zranených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.