Vinári z Malého Horeša otvoria svoje pivnice

Ilustračné foto. Foto: Víno Matyšák

Malý Horeš 14. mája (TASR) – Vinári z Malého Horeša v okrese Trebišov otvoria svoje pivnice. Návštevníkom ponúknu ochutnávku vín a budú sa s nimi môcť porozprávať o vinárstve a víne. Podujatie pod názvom Vôňa agátu sa uskutoční dnes v Malom Horeši.

"Otvárame na pravé poludnie. Otvorených bude 23 pivníc a vinári ponúknu návštevníkom to najlepšie, čo ich pivnica skrýva. Návštevník môže ochutnať 46 vzoriek vína na trase okolo 500 metrov a priamo s vinárom diskutovať o vinárstve a víne alebo si pozrieť kultúrny program," uviedol organizátor podujatia Gábor Paholics zo Spolku vinárov a vinohradníkov Polyhos.

Okrem ochutnávky vín bude pre návštevníkov pripravený i kultúrny program v miestnom amfiteátri. Predstavia sa súbory z Malého Horeša, Veľkých Kapušian, z maďarského mesta Cigánd a ďalšie skupiny.

V Malom Horeši sa nachádza rozsiahly súbor tufových vínnych pivníc v agátovom hájiku. "Podľa miestnej legendy pochádzajú z čias tatárskych nájazdov a slúžili miestnemu obyvateľstvu ako skrýša pred votrelcami. Neskôr boli prebudované na vínne pivnice. V jednom vonkajšom vchode sa skrýva niekoľko pivníc, ktoré majú stabilnú klímu po celý rok, čo je vhodné na uschovávanie vína. V okolí pivníc v agátovom háji je vybudovaných viacero prístreškov a ohnísk," prezradil Paholics.

Do Malého Horeša prichádzajú podľa slov starostu návštevníci aj z iných krajín, hlavne z Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Českej republiky. „Návštevníci z Košíc iste uvítajú, že vo Veľkom Horeši ich bude pri príchode vlakov s odchodom z Košíc o 10.06 h a 12.06 h čakať autobus, ktorý ich odvezie až k pivniciam v Malom Horeši. Všetci, ktorí plánujú odchod do Košíc vlakom z Veľkého Horeša o 18.20 h, sa k tomuto spoju odvezú autobusom priamo od areálu pivníc v Malom Horeši,“ informoval starosta obce Malý Horeš Csaba Furik.

"Podujatie nie je vhodné iba pre milovníkov vína, gastronómie, prírody a kultúry, ale je to aj dobrý tip na rodinný výlet spojený s objavovaním a spoznávaním Medzibodrožia. Možno napríklad navštíviť Soľný dom vo Veľkých Trakanoch či Sennyeiho kaštieľ v Bieli," pripomenula výkonná riaditeľka Košice Region Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.