Turecko a EÚ sa usilujú ukončiť vízový spor

Turecký minister pre záležitosti EÚ Volkan Bozkir. Foto: TASR AP

Brusel 13. mája (TASR) - Turecký minister pre záležitosti Európskej únie Volkan Bozkir dnes rokuje v Bruseli s predstaviteľmi EÚ s cieľom urovnať spor ohrozujúci dohodu s Tureckom o navracaní migrantov, informovala tlačová agentúra AP. Konflikt vyvolala požiadavka EÚ, aby Turecko upravilo svoje protiteroristické zákony, ak chce bezvízový styk s úniou.

Podľa AP sa dnes Bozkir stretne s eurokomisárom pre rokovania o rozšírení Johannesom Hahnom a s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú politiku Federicou Mogheriniovou.

Bozkir sa vo štvrtok vyjadril, že "ak sú problémy v tomto konkrétnom bode, potom sú možno ohrozené všetky body balíčka (dohody), o ktorých sme rokovali a dohodli sa na nich v uplynulých mesiacoch".

Bezvízový styk pre tureckých občanov je rovnako ako šesť miliárd eur a urýchlenie rokovaní o členstve v EÚ stimulom na to, aby Turecko zabránilo migrantom v ceste do Európy a prijalo späť tisíce ďalších, ktorí na nej uviazli.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil v pondelok členstvo v EÚ za jeden zo strategických cieľov svojej krajiny. Len niekoľko dní predtým však vyhlásil, že jeho krajina nebude kvôli liberalizácii vízového režimu zo strany EÚ meniť svoje protiteroristické zákony.

Volkir vo štvrtok navštívil Európsky parlament v Štrasburgu a novinárom potom povedal, že ide o "nedorozumenie", pretože Európska komisia formulovala požadovanú zmenu protiteroristických zákonov ako "odporúčanie", citovala ho turecká tlačová agentúra Anadolu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.