Cez Slovensko môže ísť plyn z Ruska aj po roku 2019, tvrdí Gazprom

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 13. mája (TASR) – Plyn z Ruska by mohol prúdiť cez Slovensko aj po roku 2019. Zástupca predsedu predstavenstva ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexander Medvedev v rozhovore pre Hospodárske noviny uviedol, že aktuálne rokujú o množstve plynu, ktoré by šlo cez Slovensko v rámci projektu Severný prúd 2.

Zmluva Ruska s Ukrajinou o preprave plynu sa končí v roku 2019. Denník vo svojom dnešnom vydaní pripomenul, že pre Slovensko by to mohlo znamenať presmerovanie tokov plynu mimo krajiny. „V súčasnosti analyzujeme varianty v rámci projektu Severný prúd 2. V niektorých variantoch je miesto na tranzit podstatných objemov plynu cez územie Slovenska. O tom rokujeme aj s našimi slovenskými partnermi,“ priblížil Medvedev.

V súvislosti s ukrajinským koridorom povedal, že aby sieť plynovodov fungovala bez rizika, treba do nej vložiť niekoľko desiatok miliárd dolárov. „Tieto prostriedky Ukrajina nemá a nikto jej ich neplánuje dať. Bez týchto investícií je fungovanie tohto systému riskantné. Technologicky riskantné. Gazprom realizuje nové projekty čisto z ekonomických a bezpečnostných dôvodov. Cez Slovensko môže ísť aj pri realizácii Severného prúdu 2 podstatný objem plynu,“ zdôraznil Medvedev.

Dodal, že Gazprom je pripravený rokovať o tranzite určitých objemov zemného plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019 v prípade, ak návrhy z ukrajinskej strany budú konštruktívne a ekonomicky opodstatnené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.