Petíciu za mestskú pláž na pravom brehu Dunaja podpísalo 4500 ľudí

Lido na archívnej snímke zo 17. mája 1964. Foto: TASR/Alojz Prakeš

Bratislava 13. mája (TASR) – Petíciu za vytvorenie mestskej pláže a prírodného kúpaliska na petržalskom brehu Dunaja medzi bratislavským Starým mostom a Prístavným mostom podporilo okolo 4500 ľudí. Občianski aktivisti, ktorí ňou bojujú za skultivovanie územia, kde už v minulosti fungovalo obľúbené kúpalisko Lido, ju v utorok (10.5.) odovzdali hlavnému mestu. "Je to jasná objednávka verejnosti. Na základe petície predpokladám, že koncepciu budeme predstavovať na mestskom zastupiteľstve. Predtým by to malo ísť do mestských komisií, kde by sme mali vysvetľovať podstatu zámeru a dúfam, že sa to dostane aj na schvaľovanie poslancov," uviedol na štvrtkovej (12.5.) verejnej prezentácii projektu Lido lagúna člen petičného výboru Martin Mišík.

Cieľom projektu je skultivovanie petržalského brehu Dunaja a vytvorenie kultúrno-rekreačnej plochy so zachovaním existujúcich vodáckych aktivít, ktoré fungujú údajne už takmer 100 rokov. Ide o územie pred hrádzou smerom k Dunaju medzi Starým mostom a Prístavným mostom, kde sa nachádzajú mestské pozemky. "Náš zámer je predovšetkým o tom, aby sme pre ľudí vytvorili na brehu Dunaja aktívne miesto. Konkrétne ide o vytvorenie skutočnej mestskej pláže na mieste, ktoré je na to vhodné, ktoré má svoju tradíciu. Myslíme si, že by to obohatilo verejné priestory," povedal Mišík. Samotná pláž je z hľadiska riečnej hydrauliky a morfológie navrhovaná približne v okolí Mosta Apollo. Otvorenou ostáva otázka chráneného územia Soví les, na základe vyjadrení ochranárov by však údajne mohla byť aj táto lokalita zakomponovaná do revitalizovaného brehu.

Projekt nie je definitívnym návrhom, ale jedným z možných riešení predmetného územia. Keďže ide o mestské pozemky, podľa aktivistov by sa práve mestská samospráva mala v tomto smere rozhýbať a povedať, akú má predstavu a plány s daným územím. "Petícia nie je referendom, ale výzvou, aby sa tým mesto začalo vážne zaoberať," doplnil Mišík. Občianski aktivisti v nej žiadajú prerokovanie predkladaného zámeru, vypracovanie štúdie, ktorá by detailnejšie zámer rozpracovala, zapracovanie štúdie do územnoplánovacej dokumentácie, teda územného plánu zóny, zaradenie projektu do priorít mesta, a tiež zachovanie činnosti vodáckych klubov.

Iniciatíva občianskych aktivistov a vodákov však nie je jedinou aktivitou, ktorá upriamuje pozornosť na dané územie. Približne pred týždňom bola spustená iniciatíva Nové Lido s webovou stránkou www.novelido.sk, za ktorou stoja niektorí známi architekti a developérske spoločnosti ako J&T Real Estate a HB Reavis. Tá však nepojednáva len o nábrežnej časti, ale zahŕňa väčšiu plochu, teda aj súkromné pozemky za hrádzou. Predmetné územie je podľa architekta Juraja Benetina rozlohou približne 50 hektárov porovnateľné s historickým centrom mesta.

"Nové Lido je komunikačnou platformou na to, aby sme do budúcna vysvetlili obrovský význam tejto lokality. Myslíme si, že toto je to miesto, kde by sa mohla zmieriť Bratislava s Petržalkou a vytvoriť sa spojená Bratislava na oboch brehoch Dunaja a nie, ako sa nerozvážne a nárazovo rozvíjala raz na jednom, potom na druhom brehu Dunaja," približuje Benetin. Malo by ísť teda o spojenie Starého Mesta s Petržalkou, spojenie Petržalky s novým centrom, ktoré vzniká okolo Mosta Apollo a Pribinovej ulice, a tiež spojenie nového centra so Starým Mestom. "Pracovne to nazývame Spojená Bratislava a základnou osobou je Eurovea a námestie," doplnil Benetin.

Koncepcia pritom navrhuje päť mestských "superpriestorov". Ide o Nábrežný park, ktorým by sa mal predĺžiť existujúci Sad Janka Kráľa. Práve tu by mal vzniknúť priestor na čo najväčší pohyb ľudí, či to bude pláž a v akej forme, zatiaľ jasné nie je. Ďalej by malo ísť o Centrálny park, Námestie s budovou oproti OC Eurovea, Mestský bulvár s kaviarňami, reštauráciami a obchodmi, kde sa zároveň navrhuje priestor pre chodcov a cyklistov, ale aj odbočka električkovej trate. Posledným priestorom je Office park s administratívnymi budovami pri diaľnici na Einsteinovej. "Toto je základná urbanistická koncepcia, jediné a podstatné, o čom by sme chceli komunikovať," povedal Benetin.

Podrobnosti nie sú známe, iniciatíva sa obracia na verejnosť, aby jej posielala svoje návrhy, nápady či pripomienky. Isté však podľa Benetina je, že celkový rozvoj územia potrvá aj desiatky rokov, rozdelený by mal byť na etapy a okrem iného si vyžiada aj vysporiadanie pozemkov či aktualizáciu, resp. zmenu platného územného plánu. V súvislosti s týmto územím bola vypracovaná aj urbanistická štúdia.

"Nie je to súboj projektov, iniciatív, zámery sa nevylučujú. Predpokladá sa ale, že konečné slovo bude mať mesto," doplnil Mišík. To by podľa mnohých malo mať ucelenú koncepciu nielen riešenia predmetného územia, ale celého územia od Devínskej Novej Vsi, resp. Devína až po Vodné dielo Čunovo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.