Tampa vstúpila úspešne do konferenčného finále. Pittsburgh zdolala 3:1

Zraneného brankára Tampy Bay Lightning Bena Bishopa odnášajú na nosidlách z ľadovej plochy v prvom zápase finále Východnej konferencie zámorskej NHL Pittsburgh Penguins - Tampa Bay v Pittsburghu 13. mája 2016. Foto: TASR/AP

New York 14. mája (TASR) - New York 14. mája (TASR) - Hokejisti Tampy Bay úspešne vstúpili do finálových bojov v play off Východnej konferencie NHL, keď v prvom súboji zvíťazili na ľade Pittsburghu 3:1. "Blesky" triumfovali napriek tomu, že ich súper prestrieľal v pomere 35:20.

Duel sa pre hostí vôbec nezačal dobre, keď už v 13. minúte musela pre zranenie odstúpiť z hry ich brankárska jednotka Ben Bishop. "Viac budeme vedieť po ďalších vyšetreniach. Dúfame len v to najlepšie," vravel kouč Tampy Jon Cooper, ktorý za zraneného Bishopa poslal do bránky Andreja Vasilevského. Pre 21-ročného Rusa to bol len šiesty zápas v play off v kariére, ale svojej úlohy sa zhostil veľmi dobre. Do záverečnej sirény zaznamenal 25 zásahov a hostí držal v hre najmä v záverečnej tretine, v ktorej si Penguins vytvorili enormný tlak.

Bishopa nahradil Vasilevskij

Brankár Tampy Bay Lightning Andrej Vasilevskij sa teší so spoluhráčom Ondřejom Palátom po prvom zápase finále Východnej konferencie zámorskej NHL Pittsburgh Penguins - Tampa Bay v Pittsburghu 13. mája 2016. Foto: TASR/AP

Vasilevskij priznal, že v prvých dvoch tretinách sa v bránke necítil ideálne. "Bol som studený, aj trochu nervózny, ale keď sme strelili tri góly, to ma ukľudnilo. V poslednej tretine som sa rozchytal a potom to už bolo dobré," vravel. Lightning strelili tri góly od 19. do 39. minúty, ako víťazný sa neskôr ukázal presný zásah českého útočníka Ondřeja Paláta z úvodu druhej tretiny. Domácim sa podarilo znížiť zásluhou Patrica Hörnqvista, ktorý skóroval v závere druhej časti hry, ale v tretej tretine Vasilevskij zatiahol roletu a skóre sa už nemenilo. "Som rád, že nesklamal našu dôveru. Na striedačke nikto nebol nervózny v zmysle: Bishop sa zranil, musí ísť Vasilevskij. Verili sme mu," pochválil mladého gólmana kouč Cooper. Jeho náprotivok na domácej striedačke Mike Sullivan uznal defenzívne kvality súpera. "Hrali výborne v obrane, zblokovali veľa striel, vybojovali množstvo pukov. Majú dobrý systém - ak niekto prepadne, má ho kto istiť. Napriek tomu sme si vytvorili šance, ale musíme z nich dať góly," vravel Sullivan.

Pittsburgh bude mať možnosť na reparát v druhom zápase série, ktorý je na programe v noci na utorok opäť v Consol Energy Center.

NHL - play off /na štyri víťazstvá/:
prvý zápas finále Východnej konferencie

PITTSBURGH PENGUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Góly: 40. Hornqvist (Crosby, Kessel) - 19. Killorn (Hedman), 23. Palát (Filppula, Garrison), 39. Drouin (Palát, Filppula). Brankári: Murray - Bishop, strely na bránku: 35:20, 18.554 divákov.