V marci mali Slováci lacnejšie úvery, ako bol priemer eurozóny

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 14. mája (TASR) – V marci tohto roku mali Slováci prvýkrát lacnejšie úvery na bývanie, ako bol priemer eurozóny. Výška celkových nákladov pri úveroch, teda ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), totiž dosiahla v treťom mesiaci úroveň 2,32 %. Priemer krajín eurozóny bol pritom 2,38 %. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Slovenskej sporiteľne.

Od prijatia eura pred siedmimi rokmi podľa analýzy banky, RPMN úverov na bývanie klesla až o dve tretiny, a to z 7,01 % v januári 2009 na 2,32 % v marci 2016. Slováci si tak aktuálne požičiavajú peniaze v bankách na kúpu nehnuteľnosti lacnejšie, ako napríklad Francúzi, Rakúšania či Holanďania. Vo Francúzsku totiž RPMN podľa údajov Európskej centrálnej banky dosahuje 2,95 %, v Rakúsku 2,43 % a v Holandsku 2,71 %. Naopak, výhodnejšie hypotéky majú ľudia v Litve, kde RPMN predstavuje 2,08 %, v Luxembursku, kde dosiahla 1,84 % či v Nemecku, v ktorom je RPMN vo výške 1,85 %.

Záujem Slovákov o hypotéky pritom počas uplynulých mesiacov výrazne rastie. "Vplyv na to má viacero faktorov. Najmä historicky najnižšie úrokové sadzby, prijateľné ceny nehnuteľností, výkonnosť ekonomiky aj nová legislatíva v refinancovaní," uviedol v analýze Igor Žganjer, ktorý v sporiteľni zodpovedá za rozvoj služieb pre klientov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.