Lajčák odkázal Čiernohorcom, že na vstup do NATO môžu byť právom hrdí

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, archívne foto Foto: TASR - Pavel Neubauer

Brusel 20. mája (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák je prvým štátnikom z krajín EÚ a Severoatlantickej aliancie, ktorý navštívi Čiernu Horu po štvrtkovom podpise prístupového protokolu tejto krajiny do NATO. V Bruseli pred odletom do Podgorice, odkázal občanom Čiernej Hory, aby si naplno vychutnali tento moment, lebo si to zaslúžia.

Lajčák vo štvrtok spolu s ďalšími šéfmi diplomacie členských krajín NATO podpísal prístupový protokol medzi Severoatlantickou alianciou a Čiernou Horou.

Šéf slovenskej diplomacie pred novinármi priznal, že keby pred desiatimi rokmi niekto povedal, že Čierna Hora bude dnes členom Severoatlantickej aliancie, tak by sa asi všetci smiali a povedali by, že to je nereálne.

Podľa jeho slov je nespochybniteľné, že je veľkým úspechom Čiernohorcov, že táto západobalkánska krajina si vybudovala svoje postavenie a svoju dôveryhodnosť do takej miery, že nielenže je najviac vpredu, pokiaľ ide o rokovania o členstve v EÚ, ale že vstúpila aj do NATO.

"A môj odkaz: Vychutnajte si túto chvíľu - je to úspech, ktorý ste si dobre odpracovali, a zaslúžite si, aby ste ho oslávili. Ale zároveň pokračujte v dobrej práci, pokiaľ ide o reformy, vo všetkých oblastiach, v ktorých viete, že to treba urobiť," uviedol Lajčák. Dodal, že toto povedal hneď po podpise prístupového protokolu premiérovi Čiernej Hory Milovi Djukanovičovi - a je pripravený zopakovať aj dnes, že Čierna Hora môže i naďalej počítať s podporou Slovenska a iných krajín NATO, ak bude naďalej pokračovať vo svojom proreformnom úsilí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.