Google ponúka systém Android ako základ palubných počítačov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Mountain View 21. mája (TASR) - Google plánuje automobilkám ponúknuť svoj operačný systém Android ako základ pre palubné počítače. Výrobcovia dostanú úplnú kontrolu nad všetkými funkciami, ovládaním a pripojením ďalších služieb, napríklad hudby či internetu. "Android je otvorený systém, môžete s ním robiť, čo len chcete," povedal pre agentúru DPA manažér Google Patrick Brady.

Nová verzia Android N umožní všetky funkcie, od ovládania klimatizácie až po otváranie okien. Systémy získajú prístup k údajom o vozidle prostredníctvom rozhrania CAN-Bus, avšak Brady zdôraznil, že Google sa k týmto údajom vôbec nedostane. Pripojenie služieb Google, napríklad, máp, bude vyžadovať ďalšie licenčné dohody. Podľa Bradyho má nový softvér zlepšiť pripojenie mobilných telefónov s operačným systémom Android k vozidlu.

Brady počíta s tým, že nový rečový asistent Google zohrá v automobiloch dôležitú úlohu. Aplikácia Google Assistant má rozpoznávať ľudskú reč a dokonca s používateľom komunikovať. Prvý produkt s týmto systémom príde na trh na jeseň tohto roka. Pôjde o reproduktor so sieťovým pripojením Google Home. Google na vývojárskej konferencii Google I/O predstavil upravené Maserati, v ktorom sa riadiacou jednotkou stal zabudovaný 15-palcový dotykový displej, no automobilky budú môcť rozhodovať o jeho veľkosti. Displej nahradil aj tradičnú prístrojovú dosku. Pripojenie na internet môže zabezpečiť modem zabudovaný vo vozidle alebo pripojený telefón.

Podľa odborníkov potrvá určitý čas, kým sa na cesty dostanú autá s Androidom. Google musí automobilkám najprv predstaviť špecifikácie systému a príslušné rozhrania. Brady zdôraznil výhody operačného systému Android: "Je bezplatný, štandardizovaný a nemusíte sa starať o aktualizácie softvéru ani o plátanie bezpečnostných medzier."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.