História osídlenia územia obce Kyjatíc je stará tri tisícročia

Prvá písomná zmienka o obci Kyjatice v okrese Rimavská Sobota pochádza z roku 1413, história osídlenia jej územia je však oveľa staršia a archeologicky dokázaná z doby bronzovej pred viac než troma tisícročiami. Neďaleko dediny sa totiž nachádza pohrebisko kyjatickej kultúry, ktorá dostala názov práve podľa tejto malej dedinky so 68 obyvateľmi. Dávnu históriu dnes pripomína archeologický pamätník s rekonštrukciou dvoch mohýl, dvoch skrinkových hrobov a pohrebnej hranice. Na snímke vjazd do obce Kyjatice v okrese Rimavská Sobota dňa 20. mája 2016. Foto: TASR/Branislav Caban

Kyjatice 21. mája (TASR) – Prvá písomná zmienka o obci Kyjatice v okrese Rimavská Sobota pochádza z roku 1413, história osídlenia jej územia je však oveľa staršia a archeologicky dokázaná z obdobia doby bronzovej pred viac než troma tisícročiami. Ako v tejto súvislosti pre TASR uviedol starosta Slavomír Kujan, z novodobejšej histórie sa v obci zachovalo o miestnych dejinách len málo písomných prameňov a nie je známy ani pôvod názvu obce.

"Kroniku máme až od roku 1950, keďže všetky staršie kroniky zhoreli. Aj v nej je však viacero zaujímavostí. Spomína sa napríklad vybudovanie prvej asfaltovej cesty od susedného Rimavského Brezova v 60. rokoch, ktoré sprevádzali oslavy a ľudia dokonca zložili aj básničku o tom, že už nemuseli na vlak chodievať zablatení. Hovorí sa totiž, že predtým Kyjatičanov cestujúci vo vlaku spoznali podľa toho, že boli celí od blata," priblížil perličku z histórie obce starosta.

V kronike sú spomenuté tiež typické miestne výrobky. "Ľudia vyrábali napríklad prútené brezové metly a v minulosti sa zaoberali aj výrobou drevených riadov. Známe sú napríklad takzvané súseky - drevené truhlice na uskladnenie obilia alebo oblečenia. Neskôr sa naša obec preslávila výrobou kyjatických hračiek s typickou vyrezávanou ornamentikou," načrtol Kujan.

V 80. rokoch minulého storočia žilo v Kyjaticiach viac ako 200 ľudí, v súčasnosti majú 68 obyvateľov, vrátane miestnej časti Kadlub. Tá je od obce vzdialená necelé tri kilometre a trvalo v nej býva 18 občanov. "V tejto časti sú už väčšinou len chatári," dodal starosta.

Väčšina ľudí z Kyjatíc v produktívnom veku dochádza za prácou do susedných miest. Najväčším miestnym zamestnávateľom je firma Omega 3 Slovakia, ktorá zamestnáva piatich miestnych občanov. V obci sa zaoberá chovom oviec a v okolí nasadila približne 10.000 orechových stromov. Zároveň sprevádzkovala sušičku orechov, ktoré zatiaľ dováža z iných oblastí.

"Sušenie prevádzkujeme od septembra do decembra, keď sú orechy ešte vlhké. V Kyjaticiach sme sa rozhodli investovať, nakoľko tu boli na predaj budovy bývalého poľnohospodárskeho družstva, ktoré vyhovovali našim podnikateľským zámerom," objasnila konateľka firmy Tatiana Toporková.

Do budúcnosti má vedenie obce niekoľko plánov. "Radi by sme obnovili budovu bývalej fary, ktorá by mohla slúžiť na spoločenské a komunitné účely pre našich obyvateľov. Sú tam štyri veľké miestnosti, takže by tam mohla byť zriadená i pamätná izba dediny a v ďalšej miestnosti by sa dalo zrealizovať infocentrum pre turistov. Návštevníkom totiž skutočne máme čo ponúknuť," ozrejmil Kujan, podľa ktorého by však problémom pri realizácii uvedených zámerov mohli byť zložité vlastnícke vzťahy okolo tejto budovy.

"Ak by sa nám z tohto dôvodu nepodarilo faru získať, máme tu ešte budovu bývalého obchodu, ktorý už nefunguje a mohli by sme ju využiť na uvedené účely. Konkrétna realizácia týchto zámerov však bude závisieť predovšetkým od financií, ktoré budeme mať k dispozícii," uzavrel starosta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.