Eurokomisár Hill varuje Britov pred dôsledkami brexitu

Na snímke eurokomisár pre finančné služby Jonathan Hill. Foto: TASR/AP

Londýn 23. mája (TASR) - Británia bude čeliť obchodným bariéram, ak vystúpi z Európskej únie (EÚ). Odkazuje britským voličom pred júnovým referendom eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hill je tak ďalším z politikov, ktorí varujú pred dôsledkami tzv. brexitu pre londýnsku finančnú štvrť City, ak voliči v Spojenom kráľovstve rozhodnú o odchode z EÚ. Eurokomisár vystúpi dnes večer s prejavom na túto tému pred študentmi London School of Economics.

Finančné služby prinášajú spomedzi britských firiem najvyššie zisky. A o tom, že tieto služby prekvitajú, svedčí aj fakt, že Londýn obsadil vlani prvú priečku v rebríčku Global Financial Centres Index, ktorý hodnotí konkurencieschopnosť finančných centier.

Podľa Hilla odchod Británie z európskeho bloku bude znamenať zavedenie obchodných bariér, a to poškodí britskú ekonomiku, pracovné miesta aj hospodársky rast.

Britské banky a iné finančné firmy budú po vystúpení krajiny z únie nútené vytvoriť si separátne pobočky s vlastným kapitálom vo vnútri EÚ, čo nie je ani lacné, ani jednoduché, upozorňuje Hill.

Stúpenci brexitu naopak tvrdia, že britský finančný sektor bude prekvitať aj mimo EÚ a bude môcť uzavrieť atraktívne obchodné dohody so štátmi na kontinente.

Steven Woolfe, tieňový minister financií britskej Nezávislej strany a poslanec Európskeho parlamentu napríklad argumentuje, že finančné služby budú po odchode z EÚ a uvoľnení regulácií schopné vytvoriť do roku 2020 až 200.000 pracovných miest.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.