OSN: Ak nedôjde k zmenám, generácie ľudí odsúdime na život v utrpení

Prvý svetový humanitárny summit Foto: TASR/AP

Istanbul 23. mája (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun otvoril dnes v Istanbule prvý svetový humanitárny summit, informovala agentúra DPA.

Pan vo svojom príhovore uviedol, že svet čelí najväčšej globálnej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny. Upozornil tiež, že na pomoc je odkázaný rekordný počet ľudí.

"Civilisti sú vystavení útokom ako nikdy doteraz,"
vyhlásil. Okrem iného dodal, že obete konfliktov "od nás čakajú záväzky", ktoré povedú "k dodávkam humanitárnej pomoci".

Vo svojej otváracej reči Pan vyzval štáty sveta aj na dodržiavanie medzinárodných zákonov týkajúcich sa pravidiel vedenia vojny.

Na dvojdňový bezprecedentný humanitárny summit do Istanbulu pricestovali hlavy štátov a vlád 60 krajín - vrátane Slovenska, ktoré zastupuje prezident Andrej Kiska.

Medzi 6000 účastníkmi sú aj predstavitelia mimovládnych a humanitárnych organizácií a rozličných firiem a spoločností. Cieľom summitu je prehodnotiť súčasný systém humanitárnej pomoci a definovať ambiciózny program, ktorého cieľom je lepšie reagovať na potreby ľudí v núdzi, obete ozbrojených konfliktov, ale aj klimatických zmien.

"Rozsah toho, čo treba urobiť, nás núti nájsť inovatívne riešenia, lepšiu kvalitu, aby sme mohli reagovať na potreby ľudí," uviedol námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Stephen O'Brien.

Upozornil, že ak nedôjde k zmenám, "my odsúdime ďalšie generácie ľudí na život, ktorý nebude nikdy zbavený utrpenia". Ako informovali francúzske médiá, v tejto súvislosti je dôležité, že summit sa bude venovať aj prístupu detí k vzdelávaniu a udržateľnému rozvoju.

OSN odhaduje, že vlani svoju vlasť alebo domov muselo opustiť takmer 60 miliónov presídlencov a utečencov a 125 miliónov ľudí potrebuje pomoc.

Agentúra DPA pripomenula, že Turecko ako dejisko summitu nie je náhodnou voľbou OSN, keďže táto krajina prijala už viac ako tri milióny utečencov, prevažne zo susednej Sýrie.

Hlavy štátov a vlád sa v Istanbule stretnú za okrúhlym stolom, kde sa bude hovoriť o úlohe politického vedenia pri prevencii alebo urovnaní konfliktov. Budú si vymieňať názory na spôsoby, akým medzinárodné spoločenstvo môže predchádzať vypuknutiu konfliktu, sprostredkovať jeho riešenie v ranej fáze alebo urovnanie. Diskutovať majú aj o efektívnej prevencii, ktorá by vypuknutiu konfliktov zabránila.

Výzva na reformu humanitárnej pomoci a rešpektovanie práva

Námestník generálneho tajomníka OSN Jan Eliasson v predvečer dnešného otvorenia svetového humanitárneho summitu v Istanbule vyzval predstaviteľov svetového spoločenstva, aby zreformovali systém humanitárnej pomoci a rešpektovali medzinárodné humanitárne právo.

Jan Eliasson Foto: TASR/AP

"Je veľmi potrebné, aby sme prejavili solidárnosť s tými, ktorých postihli prírodné pohromy a katastrofy spôsobené človekom," citovala ho dnes agentúra AP. Eliasson ďalej varoval, že v dôsledku klimatických zmien pribúda prírodných katastrof a fenomén El Ňino ovplyvnil už vyše 22 krajín.

Eliasson vyzval svetových predstaviteľov, aby sa zastali medzinárodného humanitárneho práva, ktoré je porušované v Afganistane, Sýrii a Jemene. Obliehanie civilistov v Jemene a Sýrii označil za "absolútne porušenie medzinárodného práva" a "prakticky stredovekú prax". Vyjadril tiež nádej, že výsledkom dvojdňového stretnutia v Istanbule bude viac úsilia venovaného predchádzaniu konfliktov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.