MS SR rozširuje kapacity Analytického centra

Na snímke budova Ministerstva spravodlivosti SR. V budove sídli aj Najvyšší súd SR. Bratislava, 27. marca 2015 FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 24. mája (TASR) – Poskytnúť relevantné a solídne údaje bude úlohou analytikov, ktorých na ministerstve spravodlivosti sústreďuje ministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd). Tá sa podujala dobudovať existujúce Analytické centrum.

Posilnenie analytických kapacít je jedným z prvých opatrení, ktoré Žitňanská prijala. Považuje to za nevyhnutnosť. "Ministerka a celé ministerstvo potrebuje solídne, relevantné dáta na rozhodovanie a presadzovanie opatrení," zdôvodnil hovorca rezortu Peter Bubla.

Analytické centrum je organizačne priamo začlenené pod ministra. V súčasnosti má okrem riaditeľa troch ďalších pracovníkov. Práce na jeho dobudovaní v súčasnosti bežia, ozrejmil Bubla. Dôležitosť kroku možno podľa neho islutrovať na príklade úpravy exekučných konaní, ktorú rozbehli.

"Okamžite sme narazili na to, že na jednoduchú otázku, aká je skladba exekučných prípadov, sme bez ďalšieho prácneho zisťovania nedokázali získať jednoznačnú odpoveď," ozrejmil súčasnú situáciu Bubla.

Práca s relevantnými údajmi je rovnako nevyhnutná na určenie optimálneho personálneho obsadenia jednotlivých súdov a nastavenia pravidiel určovania voľných miest a výberových konaní, pokračoval Bubla.

"V neposlednom rade je nevyhnutné disponovať relevantnými dátami aj preto, aby ministerstvo mohlo byť solídnym partnerom v debate s ministerstvom financií pri definovaní priorít, nevyhnutných nákladov na ich presadenie a zároveň, aby sme vedeli presne pomenovať, akú 'hodnotu za peniaze' vieme navrhovanými riešeniami ponúknuť," doplnil.

Presný časový horizont dobudovania Analytického centra ministerstvo spravodlivosti podľa hovorcu nateraz ešte nevie určiť. Posilniť analytické jednotky vo všetkých kľúčových ústredných orgánoch štátnej správy je úloha, ktorú si v súlade s odporúčaním OECD stanovila vláda v programovom vyhlásení. Hlavným cieľom jednotky na ministerstve spravodlivosti má byť zvýšenie schopnosti štátu vytvárať podmienky na výkon spravodlivosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.