I. NESROVNAL: Pakt o mestskej agende je dôležitý, je to ale prvý krok

Na snímke primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava/Amsterdam 31. mája (TASR) - Pakt o mestskej agende je dôležitý, no zároveň iba prvý krok pri plnohodnotnom napĺňaní výziev, ktorým v súčasnosti čelia európske mestá. V súvislosti s prijatím tzv. Amsterdamského paktu, stanovujúceho zásady mestskej agendy, to uviedol bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

Šéf bratislavskej samosprávy sa zúčastnil na Fóre o mestskej agende, ktorú v Amsterdame zorganizoval Európsky výbor regiónov (VR) v spolupráci s holandskými samosprávnymi združeniami. Nesrovnal v tejto súvislosti upozornil na to, že práve mestá sú zdrojom a zároveň riešením ekonomických, environmentálnych a sociálnych výziev. "Ak chceme dosiahnuť ciele stanovené v stratégii Európa 2020, je nevyhnutné, aby politiky EÚ lepšie zohľadňovali potreby miest," uviedol Nesrovnal.

Primátor hlavného mesta SR poukázal na to, že pre reálnu možnosť napĺňať výzvy je potrebné často posilniť aj status miest. Za príklad označil práve Bratislavu. "V našom prípade je úloha jasná - ak chceme plniť úlohy, ktoré občania od moderného hlavného mesta očakávajú, musíme zmeniť naše financovanie a posilniť kompetencie a status mesta," zdôraznil Nesrovnal.

Amsterdamský pakt prijali v pondelok (30.5.) ministri zaoberajúci sa problematikou rozvoja miest, predstavitelia inštitúcií EÚ, ale aj zástupcovia miest a regiónov. Pakt sa sústreďuje na zavedenie nových a inovatívnych pracovných metód, pri ktorých majú Európska komisia (EK) a ďalšie inštitúcie EÚ, ako aj miestne a regionálne samosprávy spolupracovať na rozpoznaní a riešení problémov tejto agendy vychádzajúcich z legislatívy EÚ. Amsterdamský pakt znamená vytvorenia partnerstva, ktoré bude skúmať spôsoby, ako môže EÚ ešte viac zlepšiť svoju politiku tak, aby boli mestá schopné lepšie riešiť najnaliehavejšie problémy, ktorými sú alebo budú vystavené.

Jadrom mestskej agendy pre EÚ má byť rozvoj 12 partnerstiev pre 12 výziev tejto agendy, ako napríklad sociálne začleňovanie migrantov, kvalita ovzdušia, mestská chudoba či cenovo dostupné bývanie. Tieto partnerstvá umožnia mestám, členským štátom, inštitúciám EÚ a ďalším stranám, ako sú mimovládne organizácie a obchodní partneri, aby spolupracovali na riešeniach pre zlepšenie života mestských oblastí v EÚ.

Doteraz boli rozbehnuté štyri pilotné partnerstvá. Projekt pre začleňovanie migrantov v mestských oblastiach koordinuje Amsterdam, problematiku spojenú s kvalitou ovzdušia má na starosti Holandsko. Slovensko je koordinátorom partnerstva v otázke lepšieho a cenovo dostupnejšieho bývania v mestách a Belgicko s Francúzskom majú na starosti pilotný projekt týkajúci sa mestskej chudoby. Ostatné partnerstvá sa začnú realizovať v období od konca roka 2016 do leta 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.