Informatizáciu, eurofondy a investície riadi oddnes samostatný úrad

Na archivnej snímke Peter Pellegrini (Smer-SD) Foto: TASR

Bratislava 1. júna (TASR) – Efektívnejšie čerpanie eurofondov, prísnejšie posudzovanie IT projektov či profesionálny manažment veľkých investícií sú ciele nového Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý vznikol dnešným dňom. Pod gesciou vicepremiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) sa tak ocitli hneď tri oblasti, ktoré boli doteraz fragmentované medzi orgánmi štátnej správy.

Ako informoval tlačový odbor úradu, pod jednu strechu sa presúvajú sekcia informatizácie, ktorá bola doteraz na ministerstve financií, sekcia riadenia európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), ktorej agendu pokrýval Centrálny koordinačný orgán patriaci pod Úrad vlády SR a novovytvorená sekcia riadenia investícií.

Doterajšie fungovanie podľa Pellegriniho nemohlo zabezpečiť dynamické prispôsobovanie sa rýchlemu vývoju v oblasti informačných a komunikačných technológií a nástupu nových trendov. „Slovensko sa nemohlo porovnávať s modelmi v zahraničí, ktoré uplatňujú napríklad Veľká Británia či Estónsko. Preto cítim veľkú zodpovednosť za fungovanie tohto nového úradu a verím, že ho nasmerujeme tak, aby občan naozaj pocítil pozitívne zmeny,“ zdôraznil.

Do týchto zmien by sa mala viac zapájať aj odborná verejnosť. Nový úrad plánuje intenzívnejšie komunikovať s neziskovým sektorom a rôznymi iniciatívami, ktoré doterajšie nastavenie hodnotili skôr kriticky. „Potrebujeme zvýšiť transparentnosť, optimalizovať realizované projekty a musíme tiež efektívne vynucovať nevyhnutné legislatívne zmeny,“ priblížil vicepremiér.

Úrad bude mať asi 200 zamestnancov. Z veľkej väčšiny však pôjde o pracovníkov, ktorí sa len presunú zo svojich doterajších pracovísk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.