Vo veku 74 rokov zomrel legendárny Muhammad Ali

Na archívnej snímke z 30. októbra 1974 Muhammad Ali sleduje pád obhajcu svetového titulu Georgea Foremana v ôsmom kole zápasu v Kinshase v Zaire. Foto: TASR/AP

Phoenix 4. júna (TASR) - Vo veku 74 rokov zomrel v noci na sobotu v americkom Phoenixe legendárny americký boxer Muhammad Ali. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na pozostalých.

Hospitalizácia

Aliho hospitalizovali začiatkom tohto týždňa v nemocnici vo Phoenixe pre problémy s dýchaním. Hovorca jeho rodiny v piatok ráno informoval, že sa o neho stará tím lekárov v najlepších možných podmienkach. Ali napokon zdravotným ťažkostiam podľahol. "Je to smutný deň... Miloval som Muhammada Aliho, bol to môj priateľ. Ali nikdy nezomrie... Tak ako Martin Luther King aj jeho duch bude žiť ďalej, symbolizoval svet," povedal Don King, ktorý promoval niektoré z najväčších Aliho zápasov. Ďalší z promotérov Bob Arum konštatoval: "Bol to najväčší bojovník všetkých čias, ale jeho boxerská kariéra je druhoradá v porovnaní s jeho prínosom svetu. Bol najväčšou transformačnou postavou svojho času. Pre zmenu rasových vzťahov a názorov ľudí urobil dokonca viac než Martin Luther King."

Boxerska špička

Na archívnej snímke z 25. mája 1965 Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, šampiónom v ťažkej váhe, stojí nad ležiacim Sonnym Listonom v Lewistone. Foto: TASR/AP

Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, viacnásobným majstrom sveta v ťažkej váhe a v roku 1960 triumfoval aj na olympijských hrách. Vo svojich najlepších časoch bol absolútnou boxerskou špičkou, zúrivý pästiar, ktorého bolo cítiť v ringu aj mimo neho. Bojoval s vervou a absolvoval niekoľko pamätných zápasov. Vyhral nad dovtedy "nepremožiteľným" Sonnym Listonom či v roku 1974 nad Georgeom Foremanom. Aliho zápas s ním vošiel do dejín po názvom "Rachot v džungli". "Muhammad Ali bol jedným z najúžasnejších ľudských stvorení, aké som kedy stretol. Nie je pochýb o tom, že patril medzi najlepších ľudí, ktorí žili v tejto dobe," povedal Foreman.

Ali zaplatil obrovskú cenu za približne 29.000 úderov do oblasti hlavy, ktoré počas bohatej kariéry utŕžil, vďaka čomu sa stal jedným z najváženejších športovcov tej doby. S boxom napokon skončil v roku 1981 s bilanciou 56 víťazstiev, z toho 37 K.O. a len päť prehier. O rok neskôr sa uňho prejavili symptómy Parkinsonovej choroby, s ktorou bojoval až do konca života. Napriek výrazným zdravotným problémom neustále cestoval a pohyboval sa medzi ľuďmi.

Športovec storočia

Na archívnej snímke z 25. mája 1965 šampión v ťažkej váhe Muhammad Ali počas tréningu na zápas proti Sonnymu Listonovi v Lewistone. Foto: TASR/AP

Americký obrázkový športový magazín Sports Illustrated ho vyhlásil za Športovca storočia, britská televízia BBC za Športovú osobnosť storočia. V osobnom živote vystupoval ako bojovník za ľudské práva a básnik. Keď v minulosti dostal otázku, ako by chcel, aby si ho ľudia pamätali, odpovedal: "Ako človeka, ktorý nikdy nezapredal svojich ľudí. Ak by to bolo moc odvážne, tak len ako dobrého boxera. Nebude mi vadiť, ak náhodou nespomeniete, aký som bol krásny."

Vo svojej dobe bol kráľom ringu a vyslúžil si prezývky "Najväčší" či "Ľudový šampión". Počas kariéry sa preslávil niekoľkými známymi výrokmi, medzi ktoré patrili: "Lietam ako motýľ, bodám ako včela" alebo "Nič nie je nemožné". Pred súpermi mal rešpekt, no v ringu mu nechýbalo odhodlanie a mimo neho predovšetkým sebavedomie. Do zbierky legendárnych výrokov patria: "Som kráľ sveta. Pokoril som svet. Som kráľ, som kráľ." alebo "Som ten najlepší, aký kedy žil. Zdolal som Sonnyho Listona a mám len 22 rokov, musím byť najlepší."

Aliho pohreb sa bude konať v stredu v jeho rodnom meste Louisville v štáte Kentucky. Mesto plánuje ešte v sobotu zorganizovať spomienkovú bohoslužbu.

Reakcie osobností

Tyson Fury, šampión v ťažkej váhe: "Odpočívaj v pokoji, 'najväčší' všetkých čias z rôznych uhlov pohľadu."

Floyd Mayweather, bývalý profesionálny boxer, najúspešnejší vo svojej ére: "Už nebude ďalší Muhammad Ali. Černošská komunita po celom svete ho potrebovala. Bol mojím hlasom. Vďaka nemu som dnes tam, kde som."

Gennadij Golovkin, kazašský boxer, majster sveta v strednej váhe: "'Najväčší'. V boxe aj v živote. Postava, ktorá bola veľkou inšpiráciou pre ľudstvo."

Manny Pacquiao, bývalý profesionálny boxer a majster sveta: "Stratili sme giganta. Box sa od Muhammada Aliho veľa naučil, veľa získal z jeho talentu. Zďaleka však nemal z neho taký profit, ako svet z jeho ľudskosti."

Oscar de la Hoya, bývalý profesionálny boxer, olympijský víťaz 1992 v ľahkej váhe: "Odpočívaj v pokoji, legenda, ktorá prekročila hranice športu. Skutočný šampión pre všetkých."

Mike Tyson, bývalý šampión v ťažkej váhe: "Boh si vzal k sebe svojho šampióna, dlhodobo najlepšieho."

Gary Lineker, bývalý anglický futbalista: "'Najväčší' dobojoval posledný zápas. Muhammad Ali bol veľkolepý človek, ktorý prekročil hranice svojho športu."

Cathy Freemanová, bývalá austrálska bežkyňa a olympijská víťazka na 400 m: "Muhammad Ali reprezentoval a symbolizoval veľkoleposť pre celý svet. Jeho meno a jeho príbeh zostanú navždy večné."

zdroj: Twitter

Reakcie svetových médií

AP (USA): "Vo veku 74 rokov zomrel jeden z najlepších pästiarov všetkých čias Muhammad Ali. Priazeň fanúšikov a rešpekt súperov si získal svojou bojovnosťou, tvrdohlavosťou a veľkým srdcom."

DPA (Nem.): "Boxerský svet smúti za Muhammadom Alim. Vo štvrtok ho hospitalizovali s dýchacími problémami a hoci lekári predpokladali krátky pobyt, z nemocnice už nevyšiel. Česť jeho pamiatke."

ABC (USA): "Trojnásobný majster sveta v ťažkej váhe, ktorý si podmanil priaznivcov boxu svojím odhodlaním a sebavedomím v ringu a inšpiroval množstvo ľudí svojimi postojmi, opustil svet vo veku 74 rokov."

CNN (USA): "Muhammad Ali, legendárny boxer, ktorý sa sám seba označil za 'najväčšieho bojovníka všetkých čias' a bol jedným z najobdivovanejších športovcov na svete, zomrel v piatok vo Phoenixe. Skonal po 32-ročnom boji s Parkinsonovou chorobou."

BBC (V.Brit.): "Bývalý majster sveta v ťažkej váhe a jeden z najznámejších športovcov na svete zomrel v nemocnici vo Phoenixe. Skonal na problémy s dýchaním, ktoré skomplikovali Parkinsonovu chorobu. Pochovajú ho v Louisville, v meste, kde strávil väčšinu života."

USA Today (USA): "V roku 2010, keď sa oslavovalo 50 rokov od začiatku Aliho kariéry, prezident USA Barack Obama povedal: 'Obdivoval som ho. Mal unikátnu schopnosť použiť svoju silu a kuráž na prekonanie nepriazne osudu. Jeho fotku zo súboja so Sonnym Listonom som mal ako dieťa nad posteľou'."

ESPN (USA): "Po dlhom boji s Parkinsonovou chorobou zomrel v piatok Muhammad Ali. Bol rýchly svojimi nohami v ringu a razantný svojimi názormi pred verejnosťou. Sľúbil, že šokuje svet a tak sa aj stalo. Bol ten najlepší."

Sport.de (Nem.): "Jeden z najdominantnejších boxerov všetkých čias Muhammad Ali zomrel v piatok v nemocnici vo Phoenixe. Na jeho twitterovom konte svieti jeho fotka s popiskom 1942-2016. Zanechal za sebou deväť detí, ženatý bol deväťkrát."

Marca (Šp.): "Muhammad Ali definitívne prehral svoj posledný súboj. S Parkinsonovou chorobou bojoval viac ako 30 rokov. V poslednom čase sa na verejnosti neukazoval, fanúšikovia ho naposledy mohli vidieť na boxerskom galavečeri 9. apríla."

L'Equipe (Fr.): "Veľký Muhammad Ali zomrel v piatok vo Phoenixe. Olympijskému víťazovi z roku 1960 a trojnásobnému svetovému šampiónovi sa stali osudnými dýchacie problémy, ktoré skomplikovali jeho Parkinsonovu chorobu. S tou bojoval viac ako tri dekády."

iDnes.cz (ČR): "Lietam ako motýľ a bodám ako včela. Tak sa opísal Muhammad Ali, ktorý zomrel v noci na sobotu. Sedemdesiatštyriročný olympijský víťaz bol hospitalizovaný tento týždeň kvôli dýchacím problémom."

Spomienky na Muhammada Aliho

Na archívnej snímke z 25. mája 1965 Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, šampiónom v ťažkej váhe, stojí nad ležiacim Sonnym Listonom v Lewistone. Foto: TASR/AP

Na archívnej snímke zo 17. septembra 1974 Muhammad Ali zdraví fanúšikov v centre mesta Kinshasa v Zaire. Ali pricestoval do Zaire na zápas proti Georgeovi Foremanovi. Vo veku 74 rokov zomrel v noci na sobotu 4. júna 2016 v nemocnici v americkom Phoenixe legendárny americký boxer Muhammad Ali. Foto: TASR/AP

Na archívnej snímke zo 17. júla 1975 promotér Don King stojí medzi šampiónom v ťažkej váhe Muhammadom Alim (vľavo) a Joeom Frazierom v New Yorku. Foto: TASR/AP

Na archívnej snímke z 19. júla 1996 Muhammad Ali drží olympijskú pochodeň počas otváracej ceremónie letných olympijských hier v Atlante. Foto: TASR/AP

Na archívnej snímke z 13. apríla 1981 športový komentátor Howard Cosell (vpravo) a bývalý svetový šampión v ťažkej váhe Muhammad Ali počas večere v New Yorku. Foto: TASR/AP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.