Kriminalisti pátrajú po Rathových účtoch v šiestich cudzích krajinách

David Rath. Foto: internet

Praha 6. júna (TASR) - Kriminalisti z protikorupčnej polície pátrajú v Izraeli alebo Katare po údajných kontách bývalého stredočeského hajtmana Davida Ratha. Podozrievajú ho, že si na tajné účty ukryl vysoké úplatky. Informáciu priniesol dnes Český rozhlas (ČRo), podľa ktorého to vyplýva z vyšetrovacích podkladov.

Kriminalisti Ratha podozrievajú, že prijal za zákazky pre niekoľko krajských nemocníc úplatky v celkovej výške 675 miliónov korún (takmer 25 miliónov eur).

Táto suma sa objavila aj v policajnom dokumente z roku 2015, keď detektívi preskúmali Rathove bezpečnostné schránky v banke. Vtedy však nijaké peniaze nenašli. Podľa ČRo preto pátrajú po kontách aj v zahraničí. Popri Izraeli a Katare ich zaujímajú aj USA, Švajčiarsko, Nemecko a daňový raj Jersey v Lamanšskom prielive.

Polícia sa zamerala aj na Rathovho zosnulého otca Ratmíra. Jeho minulosť totiž kriminalistov naviedla na myšlienku, aby pátrali aj v Katare, kde niekoľko rokov pracoval.

Sám Rath existenciu zahraničných kont popiera. "Nech si pátrajú. Kde nič nie je, tam nič nevypátrajú. Míňajú tým len verejné peniaze a robia hanbu našej krajine v zahraničí. Ale to je dôsledok toho, že nenesú za svoje chyby zodpovednosť, čo je ďalší znak policajného štátu," uviedol Rath pre ČRo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.