Francúzska šansoniérka Mireille Mathieu spieva v deviatich jazykoch

Foto: Francúzska šansoniérka Mireille Mathieu

Bratislava 8. júna (OTS) - Francúzska šansoniérka Mireille Mathieu patrí medzi legendy svetovej populárnej hudby. Spoločne s Charlesom Aznavourom, Paulom Ankom alebo Tomom Jonesom patrí medzi najvýznamnejšie hudobné osobnosti 60 a 70 rokov. Počas svojej dlhoročnej kariéry predala viac ako sto miliónov albumov a vystupovala takmer na všetkých svetových kontinentoch. 14. októbra 2016 vystúpi so svojím orchestrom v bratislavskej Incheba Expo Aréne.

Keď si zaspomínate na vaše hudobné začiatky. Aké boli?
Všetko začalo u nás v Avignone, vďaka lokálnej talentovej súťaži. Vyhrala som cestovné lístky do Paríža, kde som vystúpila vo veľkej televíznej speváckej súťaži. To bol pre mňa veľký zážitok, cestovala so mnou celá rodina, čo bola obrovská podpora. Moji rodičia ma veľmi podporovali. To mi naozaj pomohlo v celkovej kariére.

Ľudia vás považujú za nástupkyňu slávnej Edith Piaf. Ako na to reagujete?
Je to pre mňa veľká česť. Viete, Edith bola vždy môj vzor a veľká učiteľka. Vnímala som ju od útleho detstva a vždy som chcela byť ako ona. Počas svojej kariéry som vystupovala na celom svete a tak verím, že prívlastok nástupkyňa Edith Piaf, je tak trochu zaslúžený. V každom prípade k Edith Piaf som vždy chovala obrovský rešpekt, bola to veľká speváčka.

Na hudobnej scéne pôsobíte už 50 rokov. Máte nejaký recept na vytrvalosť?
Máte pravdu, v hudobnom svete sa pohybujem už dlho. To, že stále koncertujem a dlhé roky sa stretávam s úspechom je možno aj vďaka tomu, že som nikdy nemenila svoje zásady a zvyky. Som, bola som a vždy budem sama sebou. Celý život robím to, čo milujem – teda spievam. Viete, že zo všetkého najviac milujem koncerty vo Francúzsku? Cítim, že mi moji krajania dávajú rovnakú lásku ako ja im.

A čo nejaká špeciálna starostlivosť o telo? Koncertovanie po celom svete musí byť náročné aj fyzicky.
Pokiaľ budeme hovoriť o zdroji životnej sily, tak samozrejme je potrebné sa o svoje telo postarať. Mám rada dobré jedlo, ale nikdy sa neprejedám. Dávam prednosť organickým produktom ako sú ryby, ovocie a zelenina. Okrem toho som nikdy nefajčila a veľmi veľa spím. To hlavne pred koncertom.

Vraj ste prvý európsky umelec v histórii, ktorý vystupoval v Číne. Je to tak?
Asi to tak bude. V roku 1986 ma pozvala čínska vláda, aby som odohrala turné po ich krajine. Cestovala som so svojimi francúzskymi hudobníkmi, spoločne so skvelým čínskym sláčikovým orchestrom. Vtedy sme odohrali dva koncerty v Pekingu a Šanghaji. Dostalo sa mi veľmi príjemné privítanie. Keď som spievala pieseň "Jazmínový kvet" v čínštine, publikum bolo nadšené....

Ste známa taktiež tým, že spievate niekoľkými jazykmi. Koľko ich je a ktorý je podľa vás najťažší?
Celkovo spievam v deviatich svetových jazykoch.
Najťažšia nie je pre mňa, keďže som európanka, čínština alebo japončina, ale fínština. Tento jazyk má naozaj veľmi ťažkú výslovnosť.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Na čom pracujete?
Momentálne pripravujem nový album, bude tam asi 15 piesní v nemeckom jazyku. Potom si chcem oddýchnuť, u nás doma v Avignone a tráviť čas s blízkymi. No a po lete vyrážam na európske turné, počas ktorého budem koncertovať aj v Bratislave, Prahe a niekoľkých mestách Poľska.
Na Bratislavu sa už veľmi teším, mám na ňu pekné spomienky. Je to pekné mesto a na koncerte som tam zažila úžasné publikum.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.