Savčenková je za amnestiu pre príslušníkov proruských jednotiek

Ukrajinská pilotka a poslankyňa Nadija Savčenková (uprostred) spieva národnú hymnu počas zasadnutia parlamentu v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Kyjev 10. júna (TASR) - Poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková sa vyslovila za to, aby po víťazstve Ukrajiny v Donbase príslušníkov tamojších proruských síl amnestovali. Amnestia by sa však podľa nej nemala vzťahovať na vodcov separatistov.

Savčenková to uviedla vo videoblogu vojačky ukrajinskej armády Oleny Bilozerskej, o ktorom informovala rozhlasová stanica Hromadske.

Svoj návrh ohľadom amnestie Savčenková objasnila tým, že "tam (v Donbase) je veľa hlúpych chalanov, čo si prišli zastrieľať". Dodala tiež, že nie všetci predstavitelia samozvaných proruských republík sú "až takí zlí".

Líder Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnickij podľa Savčenkovej "vôbec nie je taký zlý". Savčenková dodala, že nevie, aký je najvyšší predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky Alexandr Zacharčenko, ale podľa jej názoru s nimi treba rokovať. "Ak im teraz budeme hovoriť, že ich pozabíjame, oni pozabíjajú našich. Preto treba rozmýšľať nad tým, čo hovoríme a robíme," zdôraznila.

Tento utorok vo vysielaní stanice Radio Era Savčenková predostrela svoj plán na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny. Okrem predĺženia sankcií voči Rusku - pretože "ešte stále nepochopilo, že musí odísť z východu Ukrajiny" - navrhla priame rokovania s vedením oboch samozvaných republík, a to mimo minského mierového procesu, teda "bez tretej a štvrtej strany". Uviedla tiež, že je pripravená zapojiť sa do takéhoto rokovacieho procesu, ako aj zasadiť sa za oslobodenie ukrajinských vojakov zadržiavaných v Rusku a rokovať "s každým, aj s nepriateľom".

Savčenkovú za poslankyňu parlamentu zvolili vo voľbách v roku 2014 - v čase, keď bola vo vyšetrovacej väzbe v Rusku, kde ju v marci tohto roku odsúdili na 22 rokov väzenia za účasť za vražde dvoch ruských novinárov, pokus o vraždu a protizákonné prekročenie hraníc s Ruskom. Na žiadosť príbuzných spomínaných novinárov jej ruský prezident Vladimir Putin udelil milosť a následne ju vymenili za dvoch ruských občanov odsúdených na Ukrajine za teroristické aktivity po boku proruských separatistov v Donbase.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.