Rusko po 45 rokoch predstavilo nový vojenský ľadoborec

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 10. júna (TASR) - Ruské námorníctvo predstavilo dnes - prvýkrát po 45 rokoch - nový vojenský ľadoborec, ktorý spustili na vodu v lodeniciach v Petrohrade. Informovala o tom agentúra DPA.

Dieselelektrický ľadoborec Iľja Muromec, pomenovaný po legendárnom hrdinovi ruských povestí, postavil jeden z popredných ruských výrobcov lodí - petrohradská spoločnosť Admirálske lodenice.

Na ceremónii sa zúčastnili predstavitelia ruského námorníctva a ministerstva obrany. Ruské námorníctvo dostane loď do užívania v roku 2017, ako bolo pôvodne plánované. Zvažuje sa aj možnosť, že by sa v budúcnosti mohla postaviť aj celá séria ľadoborcov triedy Iľja Muromec.

Loď začali v petrohradských lodeniciach stavať vlani v apríli v rámci snáh o modernizáciu ruskej flotily ľadoborcov. Nové plavidlo s výtlakom 6000 ton bude po dokončení obsluhovať 35 členná posádka. Bez vonkajšej pomoci má byť schopné preplávať 9000 námorných míľ a operovať na mori 60 dní.

Okrem prerážania ľadu bude Iľja Muromec uspôsobený aj na ťahanie, respektíve tlačenie iných plavidiel a na vykonávanie strážnych úloh.

Rusko v ostatných rokoch posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v oblasti Arktídy, v ktorej sa v dôsledku globálneho otepľovania zlepšujú plavebné podmienky i potenciálny prístup k tamojším bohatým prírodným zdrojom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.