Nemecko bolo vlani tretím najväčším exportérom zbraní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 13. júna (TASR) - Nemecko bolo vlani po USA a Rusku tretím najväčším exportérom zbraní vo svete. Ako vyplýva z výročnej správy sektorovej služby Jane's, nemecké firmy vlani predali vojenské zariadenia v hodnote 4,78 miliardy USD (4,23 miliardy eur), v tejto sume nie sú zahrnuté malé zbrane a munícia. Informovala o tom agentúra DPA.

Približne tretina (29 %) zbraní smerovala do krízových oblastí na Blízkom východe a v severnej Afrike. Najvýznamnejším odberateľom v tomto regióne boli Saudská Arábia, Alžírsko, Egypt a Katar.

Nemecko bolo ešte v roku 2014 na piatom mieste rebríčka najvýznamnejších vývozcov zbraní a podľa autora štúdie Bena Mooresa v tomto roku zaujme iba štvrté miesto. To ale neznamená, že Nemecko export zbraní znižuje, keďže hodnota exportu mierne vzrastie. Dôvodom je skôr fakt, že Francúzsko výrazne oživuje svoj zbrojný priemysel. Moores hodnotu tohtoročného vývozu francúzskych zbraní odhaduje zhruba na šesť miliárd dolárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.