Svetový deň darcov krvi je zameraný na spojenie medzi darcom a príjemc

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Ženeva/Bratislava 13. júna (TASR) - Krv nás všetkých spája - tak znie v roku 2016 téma Svetového dňa darcov krvi, ktorý pripadá na 14. júna. Týmto dňom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzdáva vďaku všetkým ľuďom, ktorí darovali krv. V tomto roku kladie dôraz na "delenie sa" a na "spájanie", ktoré dáva dokopy darcov krvi a pacientov. Navyše, ako uvádza WHO na svojej webovej stránke, tohtoročnou témou upriamuje pozornosť na úlohu systémov dobrovoľného darcovstva krvi s cieľom povzbudiť ľudí, aby si navzájom venovali pozornosť, a aj s cieľom podporiť spoločenskú súdržnosť. Hostiteľskou krajinou osláv Svetového dňa darcov krvi v roku 2016 je Holandsko a najdôležitejšie podujatia sú naplánované v Amsterdame 14. júna, informovala WHO.

Podtitulom kampane v tomto roku je: "Tvoja krv zachránila môj život. Podeľ sa o život - daruj krv". Podtitul kampane vychádza z témy a je vyjadrením vzťahu medzi darcom a príjemcom krvi.

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky (NTS SR) pripravila pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi na všetkých svojich odberových pracoviskách Deň otvorených dverí. Pracoviská v Bratislave na Kramároch a Ružinove, v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a v Žiline si môže verejnosť prísť pozrieť od 07.00 hod do 17.00 hod, informovala NTS SR na svojej webovej stránke. Záštitu nad oslavami Svetového dňa darcov krvi na Slovensku prevzal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Na Slovensku aktivity súvisiace so Svetovým dňom darcov krvi organizuje popri NTS SR aj Slovenský červený kríž (SČK). Ten jednak oceňuje darcov krvi a pozýva ľudí, aby sa stali novými darcami. Miestom pozvania v roku 2016 sa stal Prešov.

WHO i NTS SR niekoľko rokov zdôrazňujú, že jedným z cieľov Svetového dňa darcov krvi je zvýšiť povedomie verejnosti o potrebe najmä dobrovoľného darcovstva krvi.

Všade na svete ľudia potrebujú krv a krvné deriváty. Ako ďalej informovala WHO, každý rok sa na svete zozbiera 108 miliónov darcovskej krvi, okolo 50 percent darcovskej krvi sa darí získať v krajinách s vysokým priemerným príjmom a v súčasnosti sa v 62 štátoch vďaka dobrovoľným darcom krvi darí zabezpečiť 100 percent národných potrieb zásob krvi. Cieľom WHO je, aby sa do roku 2020 vo všetkých krajinách sveta dosiahlo 100-percentné bezpríspevkové darcovstvo krvi.

Od roku 2004 sa na koordinovaní Svetového dňa darcov krvi okrem WHO podieľa aj Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná transfúziologická spoločnosť a Medzinárodná federácia organizácií darcov krvi. Tieto partnerské organizácie každoročne vyberú hostiteľskú krajinu, ktorá sa stáva centrom osláv.

Dobrovoľné darcovstvo krvi je nevyhnutný prostriedok, ktorým sa predchádza jej nedostatku v nemocniciach a ďalších zdravotníckych zariadeniach. Zároveň dáva 14. jún možnosť poukázať na dôležitosť darcovstva krvi, nadovšetko sa však tento deň má stať príležitosťou na poďakovanie bezpríspevkovým darcom krvi a na vzdanie úcty.

Ministri zdravotníctva v máji 2005 na svojom Svetovom zdravotníckom zhromaždení jednomyseľne vyhlásili podporu bezpríspevkovému darcovstvu krvi. Následne schválili rezolúciu WHA58.13, v ktorej sa stanovilo, že Svetový deň darcov krvi sa bude každý rok sláviť 14. júna. Tento dátum vybrali na počesť Karla Landsteinera pôvodom z Rakúska a spája sa s dňom jeho narodenia. Biológ a lekár Karl Landsteiner (14. jún 1868-26.jún 1943), nositeľ Nobelovej ceny za medicínu z roku 1930, po absolvovaní Lekárskej fakulty Viedenskej univerzity pracoval v oblasti biochemického výskumu. Pôsobil aj ako patológ, získal mnohé poznatky o imunológii, skúmal krv pri jej transfúzii zo zvieraťa na iné zviera. V roku 1909 objavil krvný systém A, B, 0 a AB. Práve za prácu na krvných skupinách získal Nobelovu cenu. V roku 1940 v spolupráci s Alexandrom Wienerom identifikoval Rh faktor.

Prvý Svetový deň darcov krvi zorganizovali 14. júna 2004 v Johannesburgu pracovníci juhoafrickej Národnej transfúznej služby. Už vtedy sa deň slávil v 80 krajinách sveta.

Na Slovensku sa pri rôznych príležitostiach organizujú ďalšie rôzne odbery krvi, ktoré majú v názve "kvapku krvi": napríklad Študentská kvapka krvi v spojitosti s Medzinárodným dňom študentstva, Valentínska kvapka krvi v súvislosti s Dňom sv. Valentína, v Košiciach zas poznajú Primátorskú kvapku krvi, ktorú organizujú okolo Dňa mesta Košice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.