Vrahom policajta a jeho ženy je Francúz Larossi Abballa

Policajti pracujú na mieste vraždy 14. júna 2016 vo francúzskom mestečku Magnanville. Páchateľom vraždy muža a ženy zamestnaných vo francúzskych policajných zložkách, ktorá sa odohrala v pondelok 13. júna v mestečku Magnanville, je 25-ročný francúzsky občan Larossi Abballa. K vražde došlo v pondelok večer v obci Magnanville Foto: TASR/AP

Paríž 14. júna (TASR) - Páchateľom vraždy muža a ženy zamestnaných vo francúzskych policajných zložkách, ktorá sa odohrala v pondelok v mestečku Magnanville, je 25-ročný francúzsky občan Larossi Abballa, informovala televízia BFMTV.

K vražde došlo v pondelok večer v obci Magnanville, ležiacej približne 60 kilometrov severozápadne od Paríža, kde si páchateľ pred domom počkal na svoju obeť a zasadil jej deväť rán nožom.

Francúzske médiá informovali, že tlačová agentúra Amak, blízka tzv. Islamskému štátu (IS), s odvolaním sa na nemenovaný "zdroj" zverejnila správu, že muž bol bojovníkom tejto extrémistickej džihádistickej skupiny. Samotný IS sa však k činu zatiaľ oficiálne neprihlásil.

Televízia BFMTV dnes uviedla, že Larossi Abballa, bytom v Mantes-la-Jolie v departemente Yvelines, bol v roku 2013 spolu s ďalšími siedmimi osobami odsúdený na tri roky väzenia s odkladom na šesť mesiacov za účasť na vysielaní džihádistov do Pakistanu. Niekoľkokrát bol obvinený z krádeže, fyzických útokov a prechovávania drog. Podľa BFMTV prešiel aj radikalizáciou. Vlani si v Mantes-la-Jolie otvoril reštauráciu.

Obaja zavraždení pred časom pôsobili na policajnom komisariáte v Mantes-la-Jolie.

Dráma sa začala v pondelok okolo 20.30 h SELČ, keď muž pristúpil k policajtovi v civile pred jeho domom a deväťkrát ho bodol. Policajt zomrel na mieste činu. Potom vošiel do policajtovho domu, kde sa zabarikádoval. Dnu bola žena s dieťaťom.

Vyjednávačom sa niekoľkokrát podarilo nadviazať kontakt s páchateľom, ten sa však odmietal vzdať. Príslušníci elitnej policajnej jednotky RAID na dom zaútočili a páchateľa vraždy zlikvidovali. V dome našli telo ženy.

Zatiaľ nie je jasné, v ktorej fáze operácie prišla o život - páchateľ jej podrezal hrdlo. Trojročný syn páru pri zásahu zranenia neutrpel, ale podľa polície je v hlbokom šoku.

Prípadu sa ujalo oddelenie parížskej prokuratúry pre boj proti terorizmu.

Od džihádistických atentátov, ktoré sa vlani v novembri odohrali v Paríži a na predmestí Saint-Denis, platí vo Francúzsku výnimočný stav. Mimoriadne bezpečnostné opatrenie boli prijaté aj v súvislosti s práve prebiehajúcimi majstrovstvami Európy vo futbale.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve odpovedá na otázky novinárom po návšteve policajnej stanice 14. júna 2016 vo francúzskom Les Mureaux. Foto: TASR/AP

Útočník sa k činu priznal prostredníctvom FB

Francúzska polícia začala dnes skoro ráno v Mantes-la-Jolie v parížskej oblasti prehľadávať dom rodičov predpokladaného páchateľa útoku na policajta a jeho družku, ktorý sa odohral v pondelok v mestečku Magnanville. Francúzske vedenie dnes tento útok označilo za teroristický čin.

Podľa novinára Davida Thomsona, ktorý sa špecializuje na džihádistické internetové siete, predpokladaný páchateľ útoku Larossi Abballa sa k svojim činom priznal prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti Facebook. Využil tiež funkciu Live a zverejnil snímky svojich obetí. Medzičasom je jeho facebooková stránka už nedostupná.

Podľa Thomsona páchateľ zverejnil na svojej stránke "dlhý text s priznaním". Vyzval v ňom tiež na zabitie viacerých osôb a spresnil, že majstrovstvá Európy vo futbale, ktorých sú Francúzsko hostiteľom až do 10. júla, "budú cintorínom".

Podľa televízie i-Télé viedla francúzska polícia nedávno voči Abballovi vyšetrovanie pre podozrenie z členstva v sýrskej džihádistickej sieti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.