Z učiteľov už nie sú brigádnici, klesol počet prác na dobu určitú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 14. júna (TASR) - Voľné pracovné miesta pribúdajú. Nových zamestnancov hľadajú aj školy a školské zariadenia. Tie celkovo zverejnili v tomto roku 1811 pracovných ponúk, čo je dvojnásobne viac, ako tomu bolo v predchádzajúcom roku. Z učiteľov už pritom nie sú brigádnici. Po tom, čo sa upravila legislatíva, zmenil sa aj prístup škôl a klesol počet pracovných zmlúv uzatvorených na dobu určitú. Vyplýva to z údajov portálu Edujobs.sk.

Ako uviedol portál, po tom, ako pred dvomi rokmi upozornil na fenomén práce učiteľov na dobu určitú do 30. júna, zmenila sa nielen legislatíva, ale aj prístup škôl. "Zatiaľ čo v období od 1. júna 2013 do 31. mája 2014 tvorili práce na dobu určitú 6 % zo všetkých ponúk, v tomto roku to už boli len 3 %," uvádza sa v správe pre médiá.

Menej učiteľov je pritom na materskej a rodičovskej dovolenke. Klesá totiž počet ponúk, v ktorých školy hľadajú učiteľov na zástup počas rodičovskej dovolenky. Kým v roku 2014 to bolo až 16 %, o dva roky neskôr sa podiel takýchto ponúk znížil na 9 %.

Ako ďalej vyplýva z údajov pracovného portálu, najviac ponúk zverejnili základné školy, a to 787, pričom 311 voľných pracovných miest je na prvom stupni. "Nasledovali stredné školy, ktoré potrebovali 245 pracovníkov a materské školy so 141 ponukami," uvádza portál. Dlhodobý trend nedostatku učiteľov anglického jazyka pritom dopĺňajú učitelia prírodných vied, a to najmä informatiky, matematiky a chémie.

Pracovať v školstve chce pritom menej ľudí ako v predchádzajúcom roku. "Nie je to veľmi dramatické, ale pokles počtu reakcií cítiť. Priemerne na jednu pracovnú pozíciu zareagovalo takmer 11 uchádzačov. Rok predtým toto číslo však bolo vyššie ako 19 priemerne reagujúcich uchádzačov. Je to spôsobené aj štruktúrou ponúk, ale ak sa pozrieme len na učiteľské pozície, tak aj tu nastal pokles. V prípade učiteľov základných škôl je pokles približne na úrovni 28 %. V prípade stredných škôl je pokles záujmu uchádzačov o 25 %," priblížil projektový manažér Edujobs.sk Martin Menšík.

Nedostatok kvalitných uchádzačov sa pritom prejavuje aj v regiónoch. Ako uviedol portál, stále sa ľahšie obsadí pracovná pozícia učiteľa v Bratislave, ako v dedinke na strednom alebo východnom Slovensku. A to aj napriek tomu, že povolanie učiteľa v regiónoch patrí medzi najstabilnejšie a v regionálnom kontexte nezriedka aj nadpriemerne ohodnotené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.