Británia vyhrala súd s EÚ v spore o sociálne dávky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Štrasburg 14. júna (TASR) - Európsky súdny dvor (ESD) dnes rozhodol, že britské obmedzenia detských prídavkov a iných sociálnych dávok pre občanov EÚ nie sú v rozpore s právnymi normami únie.

Podľa agentúry DPA verdikt najvyššieho súdu EÚ so sídlom v Luxemburgu zrejme povzbudí tábor stúpencov zotrvania Británie v EÚ len niečo vyše týždňa pred referendom o tzv. brexite, vypísaným na 23. júna. V posledných prieskumoch s výrazným náskokom viedli stúpenci brexitu.

Dnešné uznesenie ESD súvisí so žalobou, ktorú v roku 2013 podala na Spojené kráľovstvo Európska komisia. Podľa názoru komisie britské reštrikcie v oblasti sociálnych dávok neprávom diskriminovali občanov z iných členských krajín žijúcich v Británii.

Britské úrady v súlade s rozšírenými náladami tamojšej verejnosti sprísnili podmienky na udelenie sociálnych dávok, ktoré v praxi uprednostňujú Britov pred občanmi iných krajín EÚ.

Sudcovia ESD uznali, že britské podmienky síce zavádzajú nerovné podmienky, Spojené kráľovstvo má však podľa nich na takéto opatrenia právo v záujme ochrany vlastných financií.

Európsky súdny dvor je najvyšším súdom EÚ, čo sa týka výkladu a aplikácie európskeho práva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.