Padne v Čechách vláda? ANO hrozí vypovedaním koaličnej zmluvy

Na archívnej snímke premiér Bohuslav Sobotka (uprostred), Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš (vľavo) a vicepremiér a šéf ľudovcov Pavel Bělobrádek (vpravo). Foto: TASR

Praha 15. júna (TASR) - Ak český minister vnútra Milan Chovanec podpíše reorganizáciu polície, hnutie ANO vypovie koaličnú zmluvu so sociálnymi demokratmi a ľudovcami. Po dnešnom rannom rokovaní koalície, ktorá sa zišla na zmierovacom konaní, to povedal vicepremiér a šéf ľudovcov Pavel Bělobrádek.

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš už pred rokovaním pohrozil odchodom z vlády. Premiér Bohuslav Sobotka mal na Babišovho varovanie reagovať, že vypovedanie koaličnej zmluvy musí byť odovzdané v písomnej forme, napísal portál Novinky.cz.

Reforma polície nie je podľa Babiša záležitosťou iba rezortu vnútra. "Ak bude ČSSD takto pristupovať ku koaličnej zmluve, tak zvážime, či ju nevypovieme," povedal Babiš novinárom pred začiatkom rokovania.

ANO vadí, že ČSSD a policajný prezident Tomáš Tuhý chystanú reformu polície s hnutím nekonzultovali. "Na Bezpečnostnej rade štátu padli jasné argumenty, že reorganizácia nie je pripravená," uviedol Babiš.

Podľa Bělobrádeka by bolo rozumné, aby keby premiér a minister vnútra podpis reformy ešte zvážili, pretože nad ňou visí viacero otáznikov. "Nie som presvedčený, že reorganizácia je dobre pripravená," konštatoval.

Najspornejšou časťou reformy je zámer zlúčenia protikorupčného útvaru a Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) do Národnej centrály boja proti organizovanému zločinu. ANO tento plán kritizuje ako nepripravený a vedený snahou odstrániť šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, ktorý sa v piatok vzdal funkcie a oznámil odchod do civilu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.