Na poľsko-slovenské cesty je určených takmer 56 miliónov eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Prešov 16. júna (TASR) – V týchto dňoch sa na Spoločnom technickom sekretariáte v Krakove začína hodnotenie cestných projektov v rámci poľsko-slovenského programu Interreg. Výzva na predkladanie žiadostí o finančný príspevok bola ukončená koncom mája. Zareagovalo na ňu osem žiadateľov, medzi nimi bola aj Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Tá predložila dva projekty - Rozvoj cestnej infraštruktúry medzi mestami Snina – Medzilaborce – Krosno a Modernizácia cestného spojenia Pieninských národných parkov, druhá etapa. Informovala o tom hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.

S Prešovským krajom súvisia aj dva ďalšie projekty. Okres Krosno žiada financie na projekt s názvom Modernizácia cestného spojenia Snina – Medzilaborce – Krosno. Malopoľské vojvodstvo predložilo projekt Modernizácia cestného spojenia Prešov – Bardejov – Gorlice.

Aj zo západnej časti slovensko-poľskej hranice boli na technický sekretariát predložené štyri projekty: Žilinský samosprávny kraj – Zlepšenie dostupnosti do siete TENT-T prostredníctvom modernizácie ciest regiónu Podhale a okresu Tvrdošín, obec Oščadnica - Zlepšenie napojenia do infraštruktúry TENT-T cez obce Rajcza a Oščadnica, okres Zywiec – Zlepšenie prepojenia ciest okresov Zywiec a Námestovo so sieťou TEN-T a posilnenie cezhraničnej spolupráce a obec Istebna – Stavba cezhraničného komunikačného spojenia Jaworzynka – Čierne – Skalité, druhá etapa.

Harmonogram hodnotenia cestných projektov je naplánovaný do konca septembra. Fitzeková ďalej uviedla, že do konca júla by malo byť ukončené formálne hodnotenie projektov, nasledovať bude technické a vecné hodnotenie - projekty by mali do septembra vyhodnotiť slovenskí a poľskí experti. V jeseni sa uskutoční zasadnutie monitorovacieho výboru, na ktorom sa budú schvaľovať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku. Následne budú môcť úspešní uchádzači podpísať zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Hlavné aktivity všetkých projektov by mali byť ukončené do 31. mája 2018.

Na program Interreg je naplánovaný rozpočet 155 miliónov eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Z tejto sumy je na cestné projekty určených takmer 56 miliónov eur. Majú podporiť rozvoj cestnej infraštruktúry zjednodušujúcej komunikáciu medzi Slovenskom a Poľskom, ako aj zlepšujúcej spojenia s Transeurópskou dopravnou sieťou. 

Ďalšie finančné prostriedky z programu Interreg budú smerovať do ochrany, propagácie a rozvoja prírodných zdrojov a kultúrneho dedičstva (77 miliónov eur) a do oblasti vzdelávania (12 miliónov eur).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.