Rio vyhlásilo dva mesiace pred začiatkom hier finančnú pohotovosť

Olympijská vlajka v Rio de Janeiro Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 18. júna (TASR) - Úradujúci guvernér organizátorského mesta OH 2016 Rio de Janeiro vyhlásil v piatok finančnú pohotovosť. Informovala agentúra AP.

Toto vyhlásenie umožnilo Franciscovi Dornellesovi a vláde štátu Rio de Janeiro zmeniť rozpočtové priority bez nerešpektovania brazílskych daňových zákonov. Guvernér tak môže v časoch ekonomickej recesie prijať mimoriadne opatrenia súvisiace s výdavkami smerom k OH.

V dôsledku finančnej krízy požiadal Dornelles dočasného prezidenta Brazílie Michela Temera o takmer 900 miliónov amerických dolárov. Tieto peniaze by smerovali do správy štátu Rio, z ktorých by boli dotované kľúčové olympijské projekty.

Stav finančnej núdze

Krátko pred začiatkom letných olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro vyhlásila tamojšia samospráva stav finančnej núdze, čo jej umožní čerpať mimoriadne príspevky z federálnych zdrojov.

Agentúra DPA dnes uviedla, že regionálne vedenie štátu Rio de Janeiro vydalo v piatok príslušný dekrét s cieľom vyriešiť naliehavé finančné problémy. Centrálna vláda tak bude môcť poskytnúť záchranné injekcie, slúžiace napríklad na zabezpečenie verejných služieb.

Podľa údajov spravodajského portálu Globo, ktoré prevzala DPA, by malo Rio de Janeiro týmto spôsobom získať na financovanie olympijských hier dodatočné tri miliardy realov (približne 780 mil. eur).

Brazílska ekonomika v súčasnosti prekonáva hlbokú recesiu a finančné problémy už dlhší čas ťažia i samotný štát Rio de Janeiro, ktorý prišiel okrem iného o príjmy z obchodovania s ropou.

Letné olympijské hry v Riu de Janerio sa budú konať v dňoch 5.-21. augusta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.