Fontánu na námestí v Prievidzi majú odovzdať koncom júna

Mesto Prievidza Foto: TASR

Prievidza 21. júna (TASR) - Novovybudovanú fontánu na Námestí slobody by si mala samospráva Prievidze prevziať koncom tohto mesiaca, a to po odstránení nedostatkov. Termín odovzdania diela bol pôvodne stanovený vlani na koniec novembra, neskôr na koniec marca tohto roka. Pre nedostatky na stavbe sa ho radnica rozhodla neprebrať, dodávateľ prác už na ich odstránení pracuje. Podľa znaleckého posudku, ktorý si dalo mesto vypracovať, pochybili všetky tri zúčastnené strany - zhotoviteľ, projektanti aj investor.

Dodávateľom prác, ktoré zahŕňajú vybudovanie fontány a s ním súvisiacu rekonštrukciu dlažby okolo Pamätníka padlým, je firma AVA-stav, s.r.o., z Galanty. Projektové práce realizovala spoločnosť txt architekti z Bratislavy. S rekonštrukčnými prácami začala galantská firma vlani v septembri s tým, že dielo zrealizuje do konca novembra. Ale pre dlhú lehotu dodania dlažby, ktorú si vyžiadala radnica, sa termín posunul na koniec marca tohto roka. Investíciu za 413.417,50 eura s daňou z pridanej hodnoty mesto hradí výlučne zo svojich zdrojov.

Samospráva pri odovzdávaní diela koncom marca zistila, že časť dlažby sa odlupuje. "Spravili sme potom sondy a nejaké merania únosnosti podložia, kde projektant predpokladal určité hodnoty, ktoré sa nedosiahli, nenamerali sme ich. Sondami sme zistili, že v celom rozsahu alebo v časti tej plochy neboli konštrukčné vrstvy pod dlažbou vykonané podľa projektu," skonštatoval znalec z odboru stavebníctva, projektovania a dopravných stavieb Andrej Sokolík. Podľa záveru posudku, ako ďalej ozrejmil, sú vinné z nedostatkov všetky tri strany, projektant, investor a dodávateľ. "Projektanti pochybili v tom, že si nevyžiadali dobré podklady, predpokladali určitú kvalitu zeminy, ktorá sa sondami nepotvrdila, zhotoviteľ tým, že nevykonal dielo v rozsahu podľa projektu a investor preto, že nepostrážil kvalitu diela," spresnil.

Hovorca mesta Michal Ďureje komentovať závery znalca nechcel. "Realizátor stavby, ktorý vykonáva stavebné práce, v konečnom dôsledku musí odstrániť všetky nedostatky tak, aby sme mohli dielo prebrať do nášho vlastníctva. S tým, že beží pre neho sankcia za každý jeden deň omeškania neodovzdania diela vo výške 165 eur," uviedol. Dodal, že finančnú kompenzáciu bude mesto od realizátora stavby žiadať po prevzatí diela.

Zhotoviteľ prác už realizuje nové projektové riešenie, ktoré spočíva v zmene konštrukčných vrstiev pod dlažbou. "Podklad, ktorý bol príčinou lámania sa dlažby prvý raz alebo v tom prvom balíku problémov, je zhutnený natoľko, že tieto problémy by sa nemali opakovať," ozrejmil hovorca Prievidze.

Návrh znaleckého posudku dostala galantská firma v pondelok (20.6.), musí si najskôr urobiť analýzu a potom sa vyjadrí k miere zavinenia, reagoval jej obchodný riaditeľ Tibor Polák. Nie je presvedčený o vine spoločnosti, no závery posudku rešpektuje.

Firma na odstránení nedostatkov začala pracovať ešte pred vyhotovením posudku. "Počas znaleckého dokazovania sa urobili nové projektové dokumentácie od architektov, podľa ktorých sme robili ďalej," potvrdil Polák. Na otázku ohľadom sankcie od mesta odpovedal, že každý si musí niesť svoju mieru zodpovednosti.

Z rokovaní podľa Ďurejeho vzišla dohoda, že práce budú sfinalizované do konca júna, čo potvrdil aj obchodný riaditeľ AVA-stavu. Projektanti sa k situácii ohľadom nedostatkov na diele nevyjadrili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.