Pravidlá na odstraňovanie čiernych stavieb sa nemenia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 21. júna (TASR) - Pravidlá odstraňovania čiernych stavieb sa nemenia. Poslanci dnes totiž odmietli novelu stavebného zákona z dielne opozičného hnutia Sme rodina.

Novelou chceli zaviesť povinnosť odstrániť stavbu alebo akýkoľvek objekt zhotovený bez stavebného povolenia na cudzom pozemku, bez písomného súhlasu majiteľa pozemku.

Odstránenie stavby, s výnimkou inžinierskych, mal podľa právnej normy nariadiť stavebný úrad na návrh vlastníka pozemku alebo obce. Ak vinník stavbu do desiatich dní neodstráni, mal to na jeho náklady bezodkladne urobiť stavebný úrad, ktorý rozhodnutie vydal.

V prípade, ak by nebolo možné zistiť vlastníka stavby, stavebný úrad mal mať povinnosť nariadiť odstránenie čiernej stavby príslušnej obci. "Cieľom navrhnutej novely je zásadným spôsobom zamedziť rozširovaniu čiernych stavieb a objektov na cudzích pozemkoch," vysvetľujú poslanci Sme rodina.

Pokusy riešiť problematiku čiernych stavieb sa v parlamente objavili aj v minulosti. Posledný bol minulý rok, kedy vtedajší minister výstavby Ján Počiatek (Smer-SD) predložil úplne nový stavebný zákon, ktorý mal riešiť aj odstránenie tisícok čiernych stavieb po celom Slovensku. Po opozičnej kritike a podaní pozmeňujúcich návrhov svoj zákon stiahol. Ešte predtým neprešla v pléne opozičná novela, ktorá bola podobná tej z dielne Sme rodina.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.