Tretí a štvrtý blok bohunickej V2 boli odstavené naraz 37 dní

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Jaslovské Bohunice 22. júna (TASR) – Slovenské elektrárne (SE), spoločnosť skupiny Enel, ukončili rozšírenú generálnu odstávku 4. bloku Atómových elektrární Bohunice V2 a pokračujú v plánovanej generálnej odstávke 3. bloku.

Prvýkrát od roku 2004 boli v údržbe oba bloky, a to 37 dní naraz, pričom dodávky zazmluvnených objemov elektriny a tepla boli počas tohto obdobia zabezpečené ostatnými zdrojmi SE a externými partnermi. Zásobovanie teplom pre elektrárne a domácnosti v Hlohovci, Leopoldove a Jaslovských Bohuniciach zabezpečili SE z pomocnej kotolne spoločnosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a. s. Domácnosti v Trnave zásobovala Trnavská teplárenská, a. s., z vlastného náhradného zdroja, informovala TASR hovorkyňa SE Jana Burdová.

Odstávky a opravy sú štandardnou súčasťou životného cyklu každej jadrovej elektrárne a uskutočňujú sa ako dlhodobo plánovaný proces. V rámci odstávok bolo popri plánovanej údržbe zariadení a systémov čiastočne vymenené palivo v oboch blokoch. „V rámci odstávky 4. bloku, ktorá skončila v pondelok 20. júna, boli realizované štandardné práce na údržbe primárneho aj sekundárneho okruhu, ako aj kontrola všetkých vnútro reaktorových častí. Po vyvezení paliva,  kontrole reaktora a jeho častí, spätnom zavezení paliva, montáži reaktora a úspešných skúškach, pokračujú práce na treťom bloku,“ uviedla Burdová. Na 3. bloku pokračujú práce v rámci plánu odstávok atómových elektrární na rok 2016. Slovenské elektrárne zavŕšia realizáciu harmonogramu plánovaných odstávok na rok 2016 odstávkou druhého bloku AE Mochovce na jeseň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.