Nemecké orgány upozorňujú na stúpajúci počet imigrantov z Čečenska

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Postupim/Drážďany 22. júna (TASR) - Bezpečnostné orgány v nemeckých spolkových krajinách Brandenbursko a Sasko zaznamenali zvyšujúci sa počet Čečenov, ktorí prichádzajú do Nemecka prevažne cez hranicu s Poľskom.

Podľa hovorcu brandenburského ministerstva vnútra Wolfganga Brandta, ktorého cituje agentúra DPA, je vysoký počet imigrantov z Čečenska "povážlivý, keďže z tohto regiónu pochádza drvivá časť približne 70 islamistov" sledovaných nemeckou spravodajskou službou v Brandenbursku. Uvedené ministerstvo na žiadosť protiprisťahovaleckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) zverejnilo údaje, podľa ktorých prišlo do Brandenburska počas prvých štyroch mesiacov tohto roka 734 Čečenov, čo predstavuje viac ako trojnásobok oproti predošlému roku.

Zvýšený počet prípadov pašovania ruských štátnych príslušníkov čečenskej národnosti zaznamenala aj spolková polícia v Sasku, hovorca tamojšej pobočky spravodajskej služby však uviedol, že súvisiace "podozrenia sú skôr špekulatívnej povahy". Podľa policajného hovorcu Christiana Meinholda sa počet migrantov na tzv. čečenskej trase pohybuje "v normálnom rozsahu" a nedá sa porovnať so stavom počas čečenských vojen v uplynulých desaťročiach.

Podľa zdrojov z prostredia bezpečnostných orgánov v Brandenbursku, na ktoré sa odvoláva DPA, je vyhostenie ilegálnych imigrantov s čečenským pôvodom prakticky nemožné, keďže Ruská federácia im nevystavuje cestovné pasy. Prípadné vrátenie do Poľska býva neúčinné, keďže dané osoby sa často už po niekoľkých dňoch opäť objavia v Nemecku.

Ťažisková migračná trasa do Nemecka vedie podľa tamojšej spolkovej polície naďalej cez Rakúsko, kadiaľ od januára do mája prišlo do Bavorska viac ako 132.000 azylantov. Do Brandenburska v rovnakom období pricestovalo približne 6300 utečencov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.