Zs. Simon chce od L. Žitňanskej vedieť, či stojí za R. Kaliňákom

Na archívnej snímke Zsolt Simon. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 22. júna (TASR) - Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) má povedať, či podporuje ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Opozícia ho chce odvolať pre jeho prepojenie s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý z daňových podvodov.

Pýta sa jej to jej bývalý stranícky kolega a dnes opozičný nezaradený poslanec Zsolt Simon. Cez interpeláciu sa chce tiež dozvedieť, či je podľa Žitňanskej v poriadku, že Kaliňáka vyšetruje polícia, ktorá mu je podriadená.

"Nebolo by podľa vás správnejšie a etickejšie, keby minister vnútra odstúpil a tým umožnil spravodlivé, nezaujaté vyšetrenie prípadu?" pýta sa v interpelácii Žitňanskej Simon.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) by zas mal podľa neho povedať, či štátne orgány chystajú zopakovať prípad Remiáš (vražda Roberta Remiáša, do ktorej mali byť údajne zapojené štátne orgány, pozn. TASR).

Simon sa to pýta na základe Ficovho vyjadrenia k pondelkovému (20.6.) protestu na odvolanie Kaliňáka pred bytom, ktorý si premiér prenajíma v komplexe Bonaparte od Bašternáka.

"Odmietam politiku nenávisti a mrzí ma, ak sa táto politika prenáša do ulíc, pretože, ak na konci dňa dôjde k niečomu podobnému ako v Británii (vražda labouristickej poslankyne Jo Coxovej, pozn. TASR), tak za to budú títo nenávistní páni plne zodpovední," napísal v pondelok Fico na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.

Zároveň sa Simon pýta, dokedy sa majú občania SR hanbiť za vládu, ktorej minister vnútra vyšetruje sám seba a v ktorej si premiér prenajíma byt pravdepodobne postavený z peňazí z daňového podvodu.

Alojz Baránik zo SaS sa tiež obrátil na ministerku spravodlivosti. Chce vedieť, aké opatrenia chystá na to, aby prokuratúra nefungovala ako právna ochrana verejných činiteľov, ale ako inštitúcia konajúca vo verejnom záujme. Dnes totiž podľa neho nekoná z vlastnej iniciatívy, pokiaľ ide napríklad o ministrov.

"Desiatky trestných oznámení na verejných činiteľov vo vysokom postavení sú zametávané pod koberec. Naopak, prokuratúra bežne stíha oznamovateľov týchto trestných činov," poukázal Baránik vo svojej interpelácii.

Interpelácia je podľa rokovacieho poriadku "kvalifikovaná otázka, ktorá sa vzťahuje na uplatňovanie a vykonávanie zákonov, plnenie programového vyhlásenia vlády a uznesení Národnej rady vládou a jej členmi".

Poslanec môže interpelovať vládu, člena vlády alebo vedúceho iného ústredného orgánu štátnej správy vo veciach ich pôsobnosti. Interpelácia sa podáva písomne, poslanec ju môže podať aj ústne v rámci bodu programu schôdze.

Interpelovaný je povinný písomne odpovedať na interpeláciu do 30 dní. Môže na ňu odpovedať aj v pléne ústne. Možnosť mali členovia vlády aj dnes, nevyužili ju však.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.