Samostatné umelecké fondy nenahradí jeden nový Kultúrny fond

Na archívnej snímke Jozef Viskupič. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 22. júna (TASR) - Oblasť kultúry nebude financovaná po novom a tri súčasné samostatné umelecké fondy (Literárny fond, Hudobný fond a Fond výtvarných umení) nenahradí jeden Kultúrny fond.

Poslanci Národnej rady SR dnes totiž nepodporili návrh novely zákona, ktorý to mal umožniť. Predkladal ho podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jozef Viskupič (OĽANO-NOVA).

Viskupič navrhoval zaviesť viaczdrojové financovanie fondu. Každoročne mal dostať od štátu päť miliónov eur ako príspevok na svoju činnosť a päť miliónov od národnej lotériovej spoločnosti Tipos.

Novela tiež počítala so zrušením dvojpercentného príspevku, ktorý v súčasnosti platia autori a umelci z ich hrubého autorského príjmu. Viskupič si totiž myslí, že ide o neoprávnenú daň, ktorá týchto umelcov znevýhodňuje oproti iným povolaniam, keďže sú zdaňovaní dvakrát.

OĽaNO-NOVA neuspelo ani s novelou zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Právnou normou chceli poslanci dosiahnuť, aby sa zmluvy povinne zverejňovali aj s prílohami. Mal sa tiež rozšíriť okruh osôb povinných zverejňovať zmluvy na základe infozákona.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.