Lučenec od rokovania vlády očakáva podporu pri R2 i zamestnanosti

Na archívnej snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini a premiér SR Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Lučenec 23. júna (TASR) – Rozvoj dopravnej infraštruktúry a podpora vzniku nových pracovných miest, to sú hlavné očakávania predstaviteľov samosprávy Lučenca v súvislosti s dnešným výjazdovým rokovaním vlády SR v tomto meste. Rokovanie bude venované akčnému plánu rozvoja okresu, ktorý vychádza zo zákona o podpore najmenej rozvinutých regiónov Slovenska, schválenom v závere minulého roka.

Podľa primátorky Lučenca Alexandry Pivkovej sú pre okres v oblasti infraštruktúry najdôležitejšie dve investície. „Ide o vybudovanie rýchlostnej cesty R2 v úseku od Kriváňa po Lovinobaňu, respektíve Tomášovce. Druhou potrebnou investíciou je vybudovanie cesty I/75 – preložka, teda obchvatu Lučenca, ktorým je nutné riešiť odbremenenie nákladnej aj osobnej dopravy z centra mesta,“ uviedla pre TASR. Dodala, že by uvítala tiež podporu rozvoja zamestnanosti v miestnom priemyselnom parku a podporu podnikateľského prostredia v meste i regióne.

Aj podľa viceprimátora Pavla Baculíka je pre región podstatná výstava cesty R2 a obchvatu Lučenca. „Považujem tiež za dôležité pospájať cyklistickými cestami všetky skvosty a turistické atrakcie, ktoré máme v našom regióne. Je to napríklad Haličský zámok, synagóga, mestský park, akvapark Novolandia či priehrada Ľadovo,“ vymenoval.

Nevyhnutná je podľa neho tiež výstavba krytej plavárne, ktorá v súčasnosti tomuto okresnému mestu chýba. „Je to síce investícia, ktorá sa nevracia, ale je dôležitá pre občanov mesta i okresu. Boli by sme veľmi radi, keby nám v tomto vláda pomohla,“ dodal Baculík.

Dôvodom zaradenia okresu Lučenec medzi najmenej rozvinuté okresy je podľa návrhu akčného plánu dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. „Jej priemerná výška počas obdobia rokov 2013 - 2016 sa pohybovala medzi 21,6 a 17,5 %, kým za rovnaké obdobie sa priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku pohybovala medzi 14,7 a 10,1 %,“ uvádza sa v pláne s tým, že v okrese sa v dostatočnom rozsahu neprejavil hospodársky rast a znižovanie nezamestnanosti na Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.