Moscovici žiada pružnejšie uplatnenie pravidiel o stabilite a raste

Pierre Moscovici Foto: TASR/AP

Berlín 23. júna (TASR) - Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici podporuje pružnejšie uplatňovanie európskej dohody o stabilite. "Ide o inteligentné uplatňovanie pravidiel Dohody o stabilite a raste, no zároveň aj jej dodržiavanie," povedal francúzsky socialista. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa neho pre krajiny, ako sú Francúzsko, Španielsko, Portugalsko či Grécko, neexistuje žiadna flexibilita. Poukazuje na odlišnú situáciu rôznych krajín. Taliansko investuje a vykonáva štrukturálne reformy, no zároveň nesie veľkú záťaž vo forme utečeneckej krízy. Belgicko zas vydáva veľké sumy na boj proti terorizmu. "Takéto krajiny by mali byť aj v rámci pravidiel podporované," hovorí komisár. Z tohto dôvodu uprednostňuje pružnejší pakt, v ktorom bude rast rovnako dôležitý ako stabilita.

Moscovici bráni reformné úsilie vo Francúzsku. "Nebudeme vymýšľať nejaký francúzsky problém, a určite nie v Nemecku," kritizuje komisár. "Francúzsko splní všetky svoje záväzky a v roku 2017 splní aj kritériá deficitu." Nemecko a Francúzsko sú pre Európu tak dôležité, že musia vždy konať spolu. Moscovici zároveň zdôraznil, že Francúzsko po ťažkých rokoch splnilo svoje úlohy: "Francúzsky problém už neexistuje. Francúzsko musí len pokračovať v reformách."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.