Dôvera Nemcov k tzv. inteligentným meračom energie je nízka

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Berlín 23. júna (TASR) - Dôvera Nemcov k tzv. inteligentným meračom spotreby elektrickej energie je zatiaľ nízka. Z prieskumu verejnej mienky, ktorú vykonala spoločnosť Kaspersky Lab, vyplynulo, že väčšie prijatie je podmienené vysokou mierou ochrany dát a bezpečnosťou infraštruktúry. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa prieskumu 37 % respondentov dôveruje digitálnemu meraniu a vyúčtovaniu spotreby, no 32 % to úplne odmieta. Zvyšných 31 % je nerozhodnutých. V súvislosti s ochranou dát a bezpečnosťou vo veľkých energetických spoločnostiach až 71 % opýtaných vyjadrilo obavy. Celkovo 69 % respondentov predpokladá, že digitalizácia vytvorí tzv. skleneného občana, keď systém bude masovo zhromažďovať dáta o súkromnej spotrebe energie.

Tieto obavy považuje nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel za neopodstatnené. Podľa neho bude ochrana dát absolútne bezpečná. Digitálne merače sa začnú inštalovať do domácností do roka 2020, prístroje si musia klienti zaplatiť.

Používanie inteligentných meracích zariadení je súčasťou návrhu zákona, ktorý má podporiť digitalizáciu energetického sektora.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.