Najviac slovenských policajtov pôsobí  Macedónsku

Na snímke migranti na gréckej strane hranice a slovenskí policajti. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 25. júna (TASR) – Najviac slovenských policajtov v zahraničí pôsobí momentálne v Macedónsku. Vo štvrtok (23.7.) do tejto balkánskej krajiny odcestovalo 25 strážcov zákona a zostanú tam približne mesiac. Ide o príspevok Slovenska k riešeniu migračnej krízy. Na celom svete však momentálne pôsobia desiatky slovenských policajtov. Okrem iného v rámci rôznych misií slúžia aj v Gruzínsku, Kosove, na Ukrajine či na Cypre. TASR informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Momentálne najznámejším pôsobením slovenských strážcov zákona v zahraničí je ich vyslanie v rámci agentúry FRONTEX. Podieľajú sa tak na ochrane hraníc členských štátov Európskej únie (EÚ). V Macedónsku v súčasnosti pôsobí 25 slovenských policajtov. „Počas leta je plánované vyslanie dvoch policajtov do Grécka, kde pomôžu s registráciou migrantov. V Bulharsku sa budú dvaja strážcovia zákona podieľať na výkone hraničného dozoru. Od prvého júla sa jeden policajt bude podieľať na výkone prvolíniovej kontroly v Bulharsku a jedného príslušníka Policajného zboru Slovenská republika vyslala taktiež do Poľska,“ povedala Baloghová pre TASR.

V rámci agentúry Frontex pôsobia slovenskí strážcovia zákona taktiež v chorvátskom Dubrovníku a na letiskách vo Francúzsku.

Slovenskí policajti však okrem Frontex pôsobia v zahraničí aj v rámci viacerých mierových misií.

V rámci misie EUBAM (Misia pohraničnej pomoci EÚ pre Moldavsko a Ukrajinu) slúžia štyria policajti, ďalší štyria v Kosove, dvaja v Gruzínsku. „Traja policajti pôsobia v rámci špeciálnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine,“ doplnila Baloghová. Jeden slovenský strážca zákona pracuje aj v Macedónsku. V rámci misie OSN UNFICYP na Cypre slúži päť príslušníkov PZ a v misii OSN UNSTAMIH na Haiti šesť.

Poslednou skupinou slovenských policajtov, ktorí pôsobia v zahraničí, sú príslušníci PZ vyslaní na zastupiteľské úrady vo funkcii policajných pridelencov a k medzinárodným organizáciám vo funkcii styčných dôstojníkov.

Činnosť pridelencov sa vo všeobecnosti zameriava predovšetkým na operatívnu spoluprácu policajných útvarov, na výmenu relevantných informácií a vybavovanie dožiadaní,“ vysvetlila Baloghová. Pracujú v mnohých metropolách sveta ako napríklad Washington, Londýn či Moskva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.