P. MIHÓK: Brexit je výsledkom nekonzistentnej politiky EÚ

Na snímke predseda SOPK Peter Mihók. Bratislava, 27. januára 2015 Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 25. júna (TASR) – Brexit je výsledkom nekonzistentnej politiky Európskej únie (EÚ), ktorá prestala reagovať na denné potreby ľudí, nevysiela dostatočné signály na rozvoj ekonomiky a konkurenčnej schopnosti jednotlivých členských krajín a priority, ktoré nastoľuje, nezodpovedajú denným potrebám občanov. Myslí si to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók.

Pokiaľ podľa neho EÚ neprejde zásadnou reformou, ktorá musí smerovať nie k európskemu superštátu, ale k únii, ktorá bude slúžiť záujmom jej občanov a členských štátov, podobných "exitov" môžeme mať v krátkom čase ešte viac.

"Z hľadiska dopadu vystúpenie Veľkej Británie z EÚ neočakávam v ekonomickej oblasti zásadné problémy, pretože predpokladám, že dôjde k dohode medzi EÚ a Veľkou Britániou o vytvorení spoločného ekonomického priestoru – podobne, ako je to v prípade Švajčiarska alebo Nórska, ktoré požívajú všetky výhody členskej krajiny EÚ v ekonomickej oblasti, ale nezúčastňujú sa na politických rozhodovaniach únie," zhodnotil Mihók.

Z pohľadu Slovenska budú priame dopady brexitu podľa neho minimálne. Nepriame môžu vznikať najmä pri spolupráci našich firiem s firmami veľkých krajín EÚ ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie, ktoré by sa mohli v budúcnosti dostať do problémov pri realizácii svojich záujmov na britskom trhu.

"Výsledkom brexitu je skutočnosť, že Európska únia sa stane slabšou, lebo stráca jednu zo svojich kľúčových krajín pokiaľ ide o výkonnosť ekonomiky, vonkajšie ekonomické vzťahy, investície a najmä v oblasti medzinárodných finančných vzťahov," dodal Mihók.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.