Po predchádzajúcom prudkom raste ceny ropy klesli

Foto: TASR/AP

Londýn 30. júna (TASR) - Ceny ropy dnes klesli po tom, ako sa ukázalo, že faktory, ktoré naznačovali obmedzenie produkcie vo svete, nebudú mať na ťažbu taký vplyv, ako sa pôvodne očakávalo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na záver stredajšieho obchodovania (29.6.) zaznamenali ceny ropy Brent aj WTI rast o vyše 4 %, pričom cena Brentu uzatvorila nad úrovňou 50,6 USD za barel (159 litrov). Dôvodom bol výraznejší než očakávaný pokles zásob ropy v USA. Tie sa za minulý týždeň znížili až o 4,1 milióna barelov, zatiaľ čo analytici očakávali pokles len o 2,4 milióna barelov.

Navyše, v minulých dňoch sa pod rast ropy podpísal očakávaný štrajk zamestnancov ropného sektora v Nórsku. Ako však uviedol Nórsky direktoriát pre ropu, v prípade štrajku by sa nórska produkcia ropy znížila len o 7 %.

Okrem toho sa znížil vplyv požiarov v kanadskej provincii Alberta, ktoré obmedzili produkciu z tamojších ropných pieskov a k tomu sa pridali informácie, že Nigéria sužovaná útokmi militantov na ropnú infraštruktúru by v nasledujúcom období mohla produkciu opäť zvýšiť.

Na ceny tlačí aj rozhodnutie Britov vystúpiť z Európskej únie. Brexit zvyšuje neistotu vo svetovej ekonomike, čo môže oslabiť globálny dopyt po rope.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla pred 9.00 h SELČ 50,19 USD (45,26 eura) za barel. V porovnaní so štvrtkovou uzávierkou to znamená pokles o 42 centov. Klesla aj cena americkej ľahkej ropy WTI, a to o 37 centov na 49,51 USD za barel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.