Vo Vietname odsúdili na smrť 73-ročnú Austrálčanku za pašeráctvo

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Hanoj 30. júna (TASR) - Vo Vietname odsúdili na smrť 73-ročnú Austrálčanku, ktorá bola obvinená, že v baleniach mydla chcela z Vietnamu do Austrálie prepašovať takmer tri kilogramy heroínu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vietnamské médiá.

Súd v Hočiminovom Meste uznal v stredu Nguyen Thi Huong za vinnú z toho, že sa v decembri 2014 pokúsila vo svojej batožine prepašovať na palubu lietadla smerujúceho do Austrálie 36 kusov mydla, v ktorých bolo ukrytých 2,8 kilogramov heroínu.

Huong podľa denníka Tuoi Tre na svoju obhajobu uviedla, že mydlo dostala ako dar od ženy menom Helen, keď boli spolu na výlete v meste Vung Tau. Huong pred súdom vypovedala, že mydlá chcela vyviezť do Austrálie a darovať ich ďalším ľuďom, pričom nevedela, čo obsahujú. Huong sa však pred súdom nepodarilo dokázať, že žena, ktorá jej mydlo mala darovať, skutočne existuje.

Súd rozhodol, že trestný čin, ktorého sa Austrálčanka vietnamského pôvodu dopustila, sa vyznačuje "extrémne vysokým stupňom spoločenskej nebezpečnosti", a ak sa proti jeho rozhodnutiu neodvolá, hrozí jej trest smrti. Ten sa od konca roka 2013 vo Vietname vykonáva smrtiacou injekciou. Predtým boli odsúdení na smrť posielaní pred popravnú čatu.

Stanovisko austrálskeho ministerstva zahraničných vecí sa agentúre Reuters bezprostredne získať nepodarilo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.