Guvernér M. Carney: Vyhliadky britskej ekonomiky sa zhoršili

Guvernér centrálnej Banky od England Mark Carney. Foto: TASR AP

Londýn 1. júla (TASR) - Britská libra vo štvrtok (30.6.) znova zamierila nadol po tom, ako guvernér centrálnej banky (Bank of England, BoE) Mark Carney naznačil, že BoE môže v nasledujúcich mesiacoch znížiť kľúčovú úrokovú sadzbu, aby pomohla ekonomike zvládať otrasy spojené s brexitom. Britskí voliči totiž v referende 23. júna hlasovali za odchod svojej krajiny z Európskej únie, tzv. brexit. Informovali o tom agentúry AFP a Bloomberg.

Carney vystúpil v televízii, už druhýkrát od referenda a vyhlásil, že BoE podnikne všetky kroky na zmiernenie otrasov a na ochranu ekonomiku. Spresnil, že centrálna banka bude ďalej poskytovať likviditu komerčným bankám, a ak to bude potrebné, usporiada aukcie častejšie, každý týždeň namiesto každý mesiac. Zvažuje tiež ďalšie opatrenia na pomoc ekonomike.

"Vyhliadky britskej ekonomiky sa zhoršili," skonštatoval guvernér BoE a dodal, že banka bude možno už v lete nútená pristúpiť k určitému uvoľneniu svojej menovej politiky, prvýkrát od roku 2012, keď rozšírila svoj program nákupu aktív.

Kľúčovú úrokovú sadzbu pritom drží banka na rekordnej nízkej úrovni 0,5 % od marca 2009. BOE naznačila, že ju môže stlačiť bližšie k nule.

Menový výbor banky sa zíde v lete dvakrát - v júli a v auguste. Podľa guvernéra pozorne zváži vývoj v ekonomike a v prípade potreby prijme opatrenia na jej podporu.

Britská libra v reakcii na jeho slová ešte vo štvrtok klesla oproti doláru o 1 % na 1,3314 USD/GBP a voči euru oslabila o 0,9 % na 0,8340 EUR/GBP. Dnes sa však kurz libry ustálil na úrovni 1,3314 ÚSD/GBP.

Libra po referende zamierila nadol a v pondelok 27. júna sa oproti doláru nakrátko prepadla až na úroveň 1,3122 USD/GBP, čo bol jej najslabší kurz od roku 1985.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.