Pri útokoch dronov bolo od roku 2009 zabitých do 116 civilistov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington 2. júla (TASR) - Biely dom včera oznámil, že od nástupu prezidenta Baracka Obamu v roku 2009 bolo pri útokoch dronov a iných amerických leteckých úderoch v Pakistane, Jemene a Afrike zabitých maximálne 116 civilistov.

Obamova administratíva vo svojom prvom zverejnenom odhade uviedla, že počet zabitých civilistov sa pohybuje od 64 do 116 a týka sa obdobia od januára 2009 do decembra 2015. Tento odhad je výrazne nižší než tie, ktoré uvádzajú rôzne organizácie na ochranu ľudských práv.

Ľudskoprávne skupiny uvádzajú 1100 usmrtených civilistov, napísala dnes tlačová agentúra AP.

Počet bojovníkov zabitých pri týchto 473 úderoch sa pohybuje od 2372 do 2581.

Obama v snahe vytvoriť precedens pre svojho nástupcu podpísal dnes aj príkaz, ktorým detailne načrtáva americkú politiku obmedzovania civilných obetí a zároveň kladie ochranu civilistov do popredia pri plánovaní operácií americkej armády.

Prezidentov príkaz vyžaduje každoročné zverejňovanie odhadov obetí na životoch. V príkaze sa tiež uvádza, že vláda musí do správy zahrnúť aj "dôveryhodné informácie" od mimovládnych organizácií.

Táto Obamova smernica však nie pre budúceho prezidenta záväzná. Nový šéf - alebo šéfka - Bieleho domu si v tomto smere môže zvoliť vlastnú politiku.

Obamova vláda neuviedla, kde k civilným obetiam došlo, ale konštatovala, že zverejnené počty sa netýkajú oblastí "aktívnych bojov", teda napríklad Afganistanu, Iraku a Sýrie.

Organizácie na ochranu ľudských práv dlhodobo tvrdia, že americká administratíva počty civilných obetí podhodnocuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.