Cyklisti sa môžu oddnes v Košiciach prepravovať MHD

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Košice 2. júla (TASR) - Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) spúšťa oddnes pilotný projekt. Počas voľných dní môžu cyklisti na prepravu využívať všetky linky MHD.

DPMK túto službu doposiaľ poskytoval iba na autobusovej linke 14. Podnik podľa jeho hovorkyne Michaely Karaffovej vychádza v ústrety cestujúcim, ktorí chcú časť svojej cyklistickej trasy absolvovať mestskou hromadnou dopravou. Túto službu bude DPMK poskytovať výlučne počas voľných dní. V pracovných dňoch nie je preprava bicyklov MHD povolená.

„Na bicykli trávim veľa svojho voľného času a považujem sa za zdatného cyklistu, ktorý sa nebojí roviny ani kopcov. Pre ľudí, ktorí s týmto športom iba začínajú, však môže byť zaujímavé, že s časťou náročnejšej trasy, ktorú si ešte netrúfajú zvládnuť celú, im môže prevozom bicyklov pomôcť MHD. Autobus či električka môže cyklistu zachrániť aj pri technických poruchách jeho dvojkolesového dopravného prostriedku. Verím, že táto naša služba prispeje k rozvoju cyklistiky aj ako jedného z ekologických spôsobov dopravy v Košiciach,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPMK Richard Majza.

Bicykel sa podľa hovorkyne podniku považuje za batožinu presahujúcu stanovené rozmery a teda podlieha plateniu prepravného v zmysle platnej tarify MHD v Košiciach.

"Cestujúci bez zaplateného prepravného za bicykel sa považuje za cestujúceho bez potrebného cestovného lístka za batožinu. Cestujúci do desiatich rokov môže prepravovať bicykel len v sprievode osoby staršej ako 18 rokov. Nie je povolené prepravovať bicykel s pomocným pohonom, prívesným vozíkom, nadmerne znečistený, alebo bicykel, z ktorého vyčnievajú ostré predmety," upozornila Karaffová.

Cestujúci s bicyklom bude môcť do vozidla nastúpiť len s vedomím vodiča a iba dverami, ktoré sú pre tento nástup a výstup určené a označené symbolom bicykla. Bicykel môže byť umiestnený iba vo vyhradenom priestore.

"Preprava cestujúcich, živých zvierat, detských kočíkov a invalidných vozíkov má pred prepravou bicyklov absolútnu prednosť," dodala hovorkyňa podniku.

Pilotný projekt spúšťa DPMK na obdobie troch mesiacov, do 30. septembra. Ak sa táto služba osvedčí, budú ju poskytovať aj naďalej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.