Jordánsko chce spolupracovať s USA v oblasti jadrovej energetiky

Na snímke nákladné autá vezú kontajnery so zásielkou uránu. Foto: TASR/AP

Ammán 4. júla (TASR) - Jordánsko chce po dlhodobej bezvýchodiskovej situácii ohľadom obohacovania uránu dosiahnuť dohodu o jadrovej spolupráci so Spojenými štátmi, pričom obe strany sú pripravené na kompromisy. Oznámil to dnes predseda jordánskej komisie pre atómovú energiu (JAEC) Chálid Túkán.

Takáto dohoda by umožnila Jordánsku prístup k americkým technológiám vrátane malých modulárnych reaktorov, ktoré by mohli vyhovovať jordánskemu začínajúcemu programu jadrovej energetiky, tvrdí Túkán, ktorého citovala agentúra AP.

Momentálne je stredobodom tohto programu Jordánska jeho desaťmiliardová dohoda s Ruskom ohľadom dvoch väčších nukleárnych reaktorov, ktoré majú byť vybudované do roku 2025.

Ammán spustil svoj jadrový program takmer pred desaťročím v reakcii na zhoršujúcu sa energetickú situáciu krajiny. Jordánsko totiž musí privážať fosílne palivo, ktoré vyrába 98 percent jeho elektrickej energie.

Americké veľvyslanectvo v Jordánsku vyjadrilo nádej, že sa podarí dosiahnuť dohodu, ktorá bude odzrkadľovať americko-jordánske partnerstvo a "spoločné záväzky ohľadom jadrového odzbrojenia a bezpečnosti".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.