Bangladéš si uctil obete útoku militantov na reštauráciu v Dháke

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dháka 4. júla (TASR) - Bangladéš si dnes uctil pamiatku obetí útoku z 1. júla na reštauráciu v metropole Dháka, kde podozriví islamisti zabili 20 rukojemníkov a dvoch policajtov.

Premiérka Hasína Vadžídová položila v druhý deň štátneho smútku kvetinový veniec na rakvy obetí vystavené na Armádnom štadióne v Dháke.

Televízne zábery zachytávali premiérku, ako po položení kvetov k rakvám stojí na pódiu počas minúty ticha.

Po premiérke vzdali obetiam poctu aj ministri, diplomati, politickí lídri, príbuzní a priatelia.

Medzi 20 usmrtenými civilistami je deväť Talianov, sedem Japoncov, Ind, dvaja Bangladéšania a americký občan, pripomína agentúra DPA.

Týchto ľudí zabili islamskí militanti po tom, ako v piatok večer obsadili reštauráciu Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, a vzali ich za rukojemníkov. Bezpečnostné sily po neúspešnom vyjednávaní s militantmi vtrhli do reštaurácie v sobotu nadránom a zabili všetkých šesť teroristov. Pri akcii zahynuli aj dvaja policajti.

Do Dháky priletelo v nedeľu 18 príbuzných zabitých a zranených Japoncov. Pozostalí odvezú telá do vlasti a odcestuje s nimi aj Japonec, ktorý útok prežil. Informoval o tom námestník japonského ministra zahraničných vecí Seidži Kihara, ktorého citovala agentúra Kjódó.

Pri záchrannej operácii pod velením armády bolo zachránených 13 rukojemníkov, väčšinou bangladéšskych občanov.

K zodpovednosti za útok sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ale bangladéšski predstavitelia uviedli, že teroristi patrili k miestnej militantnej skupine, ktorej činnosť je v Bangladéši zakázaná už vyše desať rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.